پیرسیک
کول فرح ایذه

سنگ نگاره کول فرح ایذه اولین نشانه های آیین مذهبی در ایران

سنگ نگاره کول فرح یا کول فره یکی از آثار باستانی خوزستان و دیدنی‌های ایذه است. کول به معنی «دره» و فرح به معنی «خوشحالی» است که به فضای باز و دل انگیز این دره باستانی و فراخ در دل کوه چیوه اشاره دارد. این منطقه باستانی در ۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان ایذه واقع شده است و به واسطه آب و هوای مساعد و کوهستانی در اغلب اوقات سال پذیرای میهمانان و گردشگران می‌شود. کول فرح شهرتش را بیش از هر چیز از سنگ نگاره‌های عظیم و زیبایش دارد که به گفته باستان شناسان می‌توان اولین نشانه‌های آیین مذهبی و دین را در آن‌ها  تماشا کرد.

قدمت ۶ سنگ نگاره اصلی این دره باستانی به دوران حکومت ایلامیان باز می‌گردد و با توجه به کشف گورها، کانال آب، دیده بانی و ساختمان‌هایی که احتمالا مسکونی بوده‌اند می‌توان پی برد که تمدنی شهری در این منطقه سکونت داشته است. براساس تحقیقات باستان شناسی گفته می‌شود که این منطقه شامل سنگ نگاره‌های مرتبط به عبادتگاه نارسینا (یکی از خدایان ایلامی) تعلق داشته است.

۶ سنگ نگاره کول فرح در اشکال هندسی متنوعی مانند سه گوش یا مربع و مستطیل کنده‌کاری شده‌اند اما طرح برخی از آن‌ها تا حدودی مشابه به نظر می‌رسد. دو سنگ نگاره در این میان مراسم قربانی کردن را نشان می‌دهند که یکی از آن‌ها روی سنگ مثلثی حک شده است. سنگ نبشته سوم حمل مجسمه یکی از خدایان را نشان می‌دهد در حالی که پادشاه هم پشت سر حمل کنندگان در حال حرکت است. نگاره چهارم بسیار شبیه نقش‌های موجود روی ستون‌های بنای تخت جمشید به نظر می‌رسد و شاه را به نمایش می‌گذارد که پشت میز نشسته است و افرادی به او هدیه پیشکش می کنند. این منطقه بیشتر از تخت جمشید قدت دارد و به همین خاطر آن را مادر نگاره‌های پلکان آپادانا و تخت جمشید می‌نامند. سنگ نگاره پنجم به اجرای مراسم مذهبی عمومی مربوط می‌شود و حدودا ۴۰۰ نفر را در حال عبادت نشان می‌دهد. در نگاره آخر هم دوباره شاهد هستیم که ۴ نفر کلاه به سر در حال بلند کردن مجسمه‌ای بزرگ احتمالا متعلق به یکی از خدایان هستند.

کول فرح ایذه

اگر گذرتان به خوزستان و ایذه افتاد حتما از کول فرح که از زیباترین جاذبه های گردشگری خوزستان است دیدن کنید.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی