پیرسیک
کوه منگشت ایذه طبیعت زیبای خوزستان

کوه منگشت، طبیعت زیبای زاگرس از ایذه تا لردگان

کوه منگشت ایذه یا مونگشت از جاهای دیدنی ایذه و جاذبه‌های گردشگری خوزستان است و به شکل کوهستانی از شهرستان ایذه تا لردگان ادامه دارد. این کوهستان شامل کوه‌های تنوش، ناشلیل، قوچه، سه پران، بدرنگان، سرچاه، دشت مر، سفیدکوه، جیمه، چلا، دوتو، تیربازک، کلمه، کله، سردوفون، برآفتاب و دوزرد است و از شمال غرب حوالی دریاچه آب بوندان شروع می‌شود. طول این کوهستان زیبا حدودا ۸۰ کیلومتر و عرض آن تا ۲۵ کیلومتر تخمین زده شده و تا روستای روریش ادامه دارد. کوهستان منگشت از طولانی‌ترین رشته‌ کوه‌های موجود در زاگرس به شمار می‌رود که بلندترین قله‌اش (قله غارون) ارتفاعی معادل ۳۶۱۳ متر دارد و ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه واقع شده است. رودخانه‌های متعدد و پرآبی در دامنه جنوبی کوه منگشت وجود دارند که در میان آن‌ها می‌توان به هلایجان، ابوالعباس، صیدون و آب‌زرک اشاره کرد. رودخانه خروشان کارون و خرسان در دامنه شرقی کوهستان منگشت جاری هستند و رودخانه‌های لیراب و سمه هم از دامنه جنوبی‌اش سرچشمه می‌گیرند.

دریاچه بوندان یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین نقاط دیدنی در کوهستان منگشت است که با وسعت ۵/۲ در ۵/۲ کیلومتر در شمالی‌ترین بخش آن قرار دارد. کوهستان منگشت در منطقه‌ای خوش آب و هوا واقع شده و همین موضوع باعث شده است سطح دشت و دامنه کوه‌های آن را جنگل‌های انبوه در بر بگیرند. پوشش گیاهی این کوهستان زیبا از گیاهان مرتعی گون، خارشتر، خرگوشک، جاشیر، گاوزبان، لاله، لاله واژگون، شقایق، سی سمبل، اندشت، تره کرفس، بن سر و اواندول و درختان بلوط، بن، بادام، ارژن، زالزالک، تنگس، انجیر و کلخنگ تشکیل شده است. کوه منگشت همچنین زیستگاه جانوران متعددی مانند خرس، پلنگ، گرگ، کفتار، روباه، خرگوش، سمور، کبک، کبوتر کوهی و برخی گونه‌های دیگر است.

منطقه منگشت در خوزستان در اغلب مواقع سال آب و هوای معتدل و مناسبی دارد اما اگر قصد طبیعت گردی در طبیعت زیبای خوزستان را دارید و می‌خواهید از قله‌های آن صعود کنید، بهتر است در بهار و پاییز عازم شوید. همچنین لازم است یادآوری کنیم که زمستان‌های کوهستان منگشت سرد و برفی است و کوه‌نوردی در این فصل احتمالا دشوار خواهد بود.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی