پیرسیک

کلیسای کاراپت آبادان

کلیساها و کنیسه ها که اغلب قدیمی هستند از جاذبه های گردشگری خوزستان و جاهای دیدنی خوزستان به شمار می روند؛ بناهای تاریخی که تعدادشان در کشورمان به واسطه حضور انگلیسی ها کم نیست.

در شهر آبادان سه کلیسا وجود دارد که یکی از آنها که با وجود جنگ تحمیلی و خسارت‌ها زیاد هنوز سالم مانده، کلیسای کاراپت(قاراپت) مقدس است. این کلیسا متعلق به ارامنه گریگوری آبادان است که در سال ۱۹۵۸ میلادی (۱۳۳۶ شمسی) ساخته شده و اکنون حدود ۶۰ سال از عمر آن می‌گذرد. این کلیسا بزرگترین تالار اجتماعات ارامنه آبادان به شمار می‌رود. اما شاید چیزی که این کلیسا را بیش از همه جذاب می‌کند همجواری با مسجد امام موسی بن جعفر است؛ همان چیزی که جلوه‌ای از احترام متقابل پیروان الهی در سال‌های گذشته را به تصویر می‌کشد.
کلیسا در بخشی از ساختمان مدرسه ملی ادب قرار گرفته است؛ مدرسه‌ای که ویژه دانش‌آموزان ارمنی مقیم آبادان است. در روزهای سخت دفاع مقدس، این کلیسا نیز همچون مساجد شهر سنگری برای رزمندگان کشورمان به شمار می‌آمد.

کلیسای گاراپت

بخش‌هایی از کلیسا در زمان جنگ تحمیلی آسیب دید که در سال ۷۵ بازسازی آن آغاز و در سال ۷۸ به پایان رسید. در همین سال طی مراسمی با حضور مهمانانی از کشور لبنان و شهرهای تهران، اصفهان و شیراز، کلیسا بازگشایی شد.
این کلیسا چهار در دولنگه قهوه‌ای رنگ در میان دیوارهایش دارد و روی هر لنگه از درها، صلیبی برجسته نقش بسته است. همچنین دو گند مخروطی شکل از جنس آلومینیوم در کلیسا دیده می‌شود که یکی از آنها روی ساختمان اصلی و دیگری در قسمت انتهایی کلیسا، روی ناقوس، قرار گرفته است.

پیش از شروع جنگ ایران و عراق، حدود دو هزار خانواده ارمنی در آبادان ساکن بودند اما پس از جنگ تنها تعداد کمی از آنها به آبادان بازگشتند. در حال حاضر به خاطر کم بودن تعداد ارمنی‌های مقیم آبادان مراسمی در این کلیسا برگزار نمی‌شود اما معمولا هر سال در روز تولد حضرت مسیح ناقوس‌های کلیسا به صدا در می‌آید.

کلیسای کریستوفر و کلیسای آشوری دو کلیسای دیگر آبادان بودند که اکنون هیچ اثری از آنها به جای نمانده است. کلیسای کاراپت در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

اگر به آبادان سفر کردید بازدید از کلیسای کاراپت را از یاد نبرید.
آدرس کلیسای کاراپت: آبادان، ابتدای خیابان زند، جنب مسجد بهبهانی‌ها

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی