پیرسیک

کاروانسرای معین التجار اهواز

 

کاروانسرای معین التجار که یکی از بناهای تاریخی قدیمی باقی مانده در اهواز است در ساحل شرقی رودخانه کارون قرار گرفته و متعلق به تاجر معروف بوشهری، حاج محمدتقی معین التجار بوده است. این بنا مربوط به دوره قاجار و زمان ناصر الدین شاه است و در کنار پل سفید و در بافت قدیمی اهواز قرار گرفته. ساخت کاروان سرا به زمانی برمی‌گردد که کشتی رانی تجاری در رودخانه کارون در مسیر خرمشهر به اهواز به منظور پیشرفت تجاری برای بیگانگان توسط ناصرالدین شاه آزاد شد. این کاروانسرا مکانی برای تبادلات تجاری بوده و کشتی ها مستقیما از آنجا بارگیری می کردند و بارشان را تخلیه می‌کردند.

کاروانسرای معین التجار
کاروانسرای معین التجار

در کنار این کاروان‌سرا، حمام، بازار، باغ و مسجد نیز احداث شده بود و هنوز فضای اطراف و آن محله در اهواز به باغ معین شناخته می‌شود.

این بنا تا مدت ها به عنوان انبار استفاده می شد و آتش سوزی که در سال های اخیر در آن رخ داد آسیب زیادی به دیوارها و سقف بنا وارد کرد. کاروانسرای معین التجار در سال ۱۳۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید.

کاروانسرای معین التجار
کاروانسرای معین التجار

این بنای تاریخی شهر اهواز و استان خوزستان ساختمانی آجری دارد و درختان کهنسال درون آن از قدمت آن خبر می دهند. قرار گرفتن کاروانسرای معین تجار در کنار ساحل رودخانه کارون و پل سفید زیبایی آن را به خصوص هنگام غروب آفتاب دو چندان کرده است. اکنون این بنا برای علاقه مندان به ایرانگردی به یکی از جاهای دیدنی اهواز و جاذبه های گردشگری خوزستان تبدیل شده است.

کاروانسرای معین التجار اهواز

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی