پیرسیک
کاخ آپادانا شوش

کاخ آپادانا شوش، بازمانده تمدنی عظیم

کاخ آپادانا شوش یکی از بناهای تاریخی خوزستان و جاهای دیدنی شوش است که ساخت آن از سال ۵۱۵ پیش از میلاد مسیح به دستور داریوش بزرگ آغاز شد. جالب است بدانید آپادانا نام اصلی این بنا نیست بلکه به همه کاخ‌هایی که تالارهای ستون‌دار دارند، آپادانا می‌گویند. این بنای تاریخی در شهر باستانی شوش قرار دارد که تمدن آن به بیش از ۷۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. البته برخی باستان‌شناسان معتقدند از ۹۰۰۰ سال پیش کشاورزان در این منطقه زندگی می‌کردند.

این کاخ درواقع قصر زمستانی پادشاهان هخامنشی و کاخ اصلی داریوش یکم به شمار می‌رفته و بر بقایای تمدن عیلامی بنا شده است. شوش در فاصله ۱۰۰ کیلومتری اهواز به سمت شمال و قبل از شهرهای دزفول و اندیمشک قرار دارد و مسیر آن هموار و آسان است. برای رفتن به شوش لازم نیست از مسیرهای انحرافی یا دریاچه و رودخانه عبور کنید و همین موضوع باعث می‌شود دوستداران تاریخ و تمدن ایرانی آسان‌تر بتوانند به دیدن این بنای تاریخی بروند.

کاخ آپادانا شوش

کاخ آپادانای شوش به مساحت ۱۰۴۳۴ متر بناشده و شامل عمارت‌ها و تالارهای داخلی متعدد و همچنین سه حیاط مرکزی است. دیوارهای آن خشتی هستند و ستون‌هایش از جنس سنگ ساخته شده‌اند. جالب‌توجه‌ترین قسمت این دیوارها آنجاست که بخش‌های داخلی‌شان با آجرهای لعاب‌دار و طرح شیر بالدار، سپاه جاویدان و گل نیلوفر آبی تزیین شده است. البته این بخش‌ها حالا در موزه‌های خارجی نگه‌داری می‌شوند و در شوش نیستند.

کاخ آپادانا در سال ۱۸۸۰ میلادی توسط گروهی از باستان‌شناسان فرانسوی کشف شد و بدین ترتیب بخش عظیمی از ستون‌ها و سرستون‌هایش توسط فرانسوی‌ها بریده شد تا امروز در موزه لوور به نمایش درآید.

بقایای امروزی این کاخ شامل چند زیرستون و مجسمه شکسته و همچنین چند کتیبه کشف شده است که از تمدنی عظیم خبر می‌دهد. سر این ستون‌ها که حالا در فرانسه هستند، مجسمه‌هایی به شکل سر گاو وجود داشت که پشت به هم قرار می‌گرفتند.

این بنای تاریخی شوش یک بار هم توسط اردشیر دوم تجدید بنا و مرمت شده است.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی