پیرسیک
نرگس زار بهبهان

نرگس زار بهبهان گلزاری با شهرت جهانی

شهر بهبهان در شرق خوزستان به واسطه داشتن یکی از قدیمی‌ترین نرگس زارهای ایران شناخته شده است. نرگس زار بهبهان که یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی بهبهان به خصوص در زمستان است، قدمتش به پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد در گذشته چیزی حدود ۷۰۰ هکتار مساحت داشته است. گل نرگس را در ایران به طور طبیعی می‌توان در دشت‌ها و کوهپایه‌های زاگرس مشاهده کرد و خوب است بدانید گل نرگس ایران در جشنواره گل هلند رتبه نخست را به دست آورده است.

گل نرگس مسکینک که عطر و بویی بسیار بیشتر از سایر گونه ها دارد تنها در شهرستان بهبهان کشت می‌شود. این نوع از گل نرگس از لحاظ ظاهری بسیار ریزتر از سایر گونه‌هاست و چندان مشتری پسند نیست، اگرچه بسیار کمیاب و نایاب است. در نرگس زارهای بهبهان چهار نوع متفاوت گل نرگس شناسایی شده است که نرگس شهلا وسعت بیشتری از سایر گونه‌ها داد. از دیگر نمونه‌های گل نرگس در این مناطق هم می‌توان به نمونه پُر پر یا شصت پر، پنجه گربه ای و «مسکینک» اشاره کرد.

زمستان فصل نرگس زار بهبهان

این گل در فصل زمستان چنان نرگس زار بهبهان را یکدست سفید و طلایی می کند که از مسافتی دور هم عطر نرگس به مشام هر گردشگری می رسد. در اکتشافاتی که در سال ۶۱ از منطقه تاریخی ارجان (شهر قدیمی که در مکان بهبهان کنونی وجود داشته است) به دست آمده، مستنداتی به دست آمده که قدمت گل نرگس بهبهان را آشکار می‌کند. در این اکتشافات در لباس مومیایی کشف شده، دکمه های دیده می شود که نقشی شبیه به گل نرگس دارند. مومیایی متعلق به «کیتین هوتران» پادشاه ایلامی(عیلامی) است که در آن زمان در ارجان یا همان بهبهان فعلی می‌زیسته بود. بر همین اساس با قاطعیت می توان گفت  که اصیل ترین و با کیفیت ترین گل نرگس با قدمت ۵۰۰۰ سال را نه تنها در کشور بلکه حتی در جهان ، نرگس‌زار بهبهان است.

آدرس نرگس زار بهبهان: جاده کارخانه سیمان بهبهان، ۲ کیلیومتری شهر، نرسیده به سد مارون و کارخانه سیمان.

 

۲ نظر

  • سلام
   معمولا در دی ماه جشنواره گل نرگس در بهبهان برگزار میشه و هم میشه نرگسزار رو دید و هم گل خرید.
   اینستاگرام ما رو دنبال کنید حتما اعلام می کنیم
   @pirsik_iran

شبکه‌های اجتماعی