پیرسیک
موزه شوش گنجینه آثار باستانی خوزستان

موزه شوش گنجینه آثار باستانی خوزستان

شهر شوش یکی از جاهای دیدنی خوزستان است و به خاطر قدمت بیش از ۶۰۰۰ ساله‌اش، از نظر تاریخی اهمیت دارد. علاوه بر آرامگاه دانیال نبی، کاخ آپادانا و چندین اثر باستانی دیگر در شهر شوش، باید به موزه تاریخی شوش هم به عنوان یکی از جاذبه‌ های گردشگری شوش اشاره کنیم. این موزه درواقع باغی به وسعت بیش از ۱۴۰۰۰ مترمربع با بنایی به مساحت ۵۵۰ مترمربع است که آغاز ساخت آن به سال ۱۳۴۲ باز می‌گردد. بنای موزه شوش به کمک آجرهایی ساخته شده است که از حفاری‌های اطراف شوش و چغازنبیل استخراج شده بودند. آثار تاریخی متعددی مربوط به دوره‌های مختلف از پیش از تمدن عیلام تا دوره ورود اسلام در این موزه نگهداری می‌شود که جالب‌ترین آن‌ها احتمالا برخی آثار کاخ آپادانا هستند. آثار متفاوت دیگری ازجمله مجسمه‌ها و سرستون‌ها، تابوت‌های سفالی و سنگی، تزیینات دیواری، مجسمه خدایان مختلف، خط نوشته‌ها و دیوارکوب‌های رنگی زیبا و گوی‌های بزرگ زینتی در تالارهای موزه شوش برای بازدید عموم به نمایش گذاشته‌اند.

نمایش آثار مختلف به تالارهای مسقف این موزه قدیمی محدود نمی‌شود؛ بلکه برخی از سرستون‌ها و مجسمه‌های آن درون محفظه‌های شیشه‌ای در باغ قرار گرفته‌اند تا بازدیدکنندگان بتوانند در هنگام عبور از راهروها از کنار این آثار باستانی ملی عبور و آن‌ها را تماشا کنند. سرنیزه‌، خنجر، شمشیر و سایر سنگ نگاره‌های مزین به نقوش رنگی از دیگر آثار جذاب درون موزه شوش هستند که نظر عموم گردشگران را به خود جلب می‌کنند.

موزه قدیمی شوش

آدرس موزه شوش: این موزه در خیابان امام خمینی روبروی بقعه دانیال نبی واقع شده است و از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ بعد از ظهر پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

اگر گذرتان به شوش افتاد فراموش نکنید فراموش نکنید از موزه شوش که از دیدنی های شهر شوش و جاذبه های گردشگری شوش است نیز دیدن کنید.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی