پیرسیک
مسجد جامع دزفول

مسجد جامع دزفول بازمانده از سده‌های گذشته

مسجد جامع دزفول یکی از آثار باستانی شهر دزفول و جاهای دیدنی خوزستان است که قدمتش به بیش از چند قرن پیش باز می‌گردد. این مسجد دارای شبستان‌ها و ستون‌های سنگی است و از اولین مساجد دوره اسلامی به شمار می‌رود. اغلب تاریخ‌نگاران معتقدند که مسجد جامع دزفول در قرن سوم هجری بنا شده و در طراحی آن از اصول ساخت کاخ ایوان کرخه شوش الهام گرفته شده است. این مسجد باستانی بارها در دوره‌های مختلف مرمت شده است و آخرین دیوارنوشته آن از بازسازی در دوران قاجار خبر می‌دهد. سبک معماری اولیه مسجد جامع دزفول از معماری دوره ساسانی الهام گرفته شده و با معماری بومی شهرستان دزفول ترکیب شده است تا این بنای بی‌نظیر را خلق کند. البته این بنا طی سال‌ها و قرن‌ها و در خلال تغییر حکومت‌ها چندین بار دستخوش تغییر شده است و بنای کنونی آن با چهار ایوان به اواسط دوره صفویه و سال ۱۰۵۰ هجری قمری مربوط می‌شود.

این مسجد وسیع دارای شبستان با سقف گنبدی شکل از جنس آجر و دیوارهای قطور و مستحکم است. محراب اصلی آن هم با گچ‌بری‌های زیبا تزئین شده است. هرکدام از این قسمت‌ها به مرور به بدنه اصلی اضافه شده‌اند؛ چنانکه گفته می‌شود مرمت اصلی و همچنین بازسازی مسجد جامع یک بار در قرن هفتم و یک بار در قرن دوازدهم صورت گرفت. ایوان شرقی آن به کلی در دوره صفویه اضافه شد و سردر و گلدسته‌هایش هم در قرن دوازدهم بنا شدند. گفته می‌شود که اتاق شرقی مسجد جامع در واقع قدیمی‌ترین قسمت این بناست و به آن «غریب خانه» هم می‌گویند.

مسجد جامع دزفول بیش از هر زمانی در دوره صفویه و قاجاریه مرمت شد و سنگ‌نگاره‌های کوچک مربوط به این دوره‌ها هم گواه همین ادعا هستند. براساس تحلیل یکی از این سنگ‌نبشته‌ها تخمین زده شده که تاریخ تعمیر این مسجد مقارن با پادشاهی سلطان حسین صفوی بوده است و همین موضوع به خوبی طراحی کاشی‌های آبی و فیروزه‌ای درون مسجد جامع را توجیه می‌کند.

مسجد جامع دزفول که از جاذبه های گردشگری دزفول به شمار می رود، یک بنای یک طبقه با صحنی بسیار بزرگ است. مسجد اصلی و اولیه همان بخشی است که حالا در بخش جنوبی محوطه قرار دارد. ۲۰ ستون سنگی قطور در شبستان‌ها ساخته شده و درون هرکدام‌شان هم جای شمع تعبیه شده است. بنای مسجد عمدتا از سنگ و آجر با ملات ماسه و آهک ساخته شده و گلدسته‌های کوچک سفید در کنار محرابش قد برافراشته‌اند.

در میان جاذبه های گردشگری خوزستان و جاهای دیدنی دزفول این مسجد کمتر شناخته شده است و اغلب از آثار باستانی خوزستان با چغازنبیل، کاخ آپادانا، قلعه شوش و سازه های آبی شوشتر یاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

تفریحگاه ساحلی علی کله دزفول

بازار شوشتر، بازار سنتی سرپوشیده دوره قاجار

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی