پیرسیک
قلعه شوش

قلعه شوش – اکروپل

قلعه شوش یا قلعه اکروپل (قلعه فرانسوی‌ها) در سال ۱۸۹۷ به دست هیئت باستان شناسی فرانسوی توسط ژان ژاک دومورگان روی بلندترین نقطه شهر شوش ساخته شد. این قلعه شبیه که در کنار آرامگاه دانیال نبی قرار گرفته، به زندان باستیل فرانسه است و با استفاده از آجرهای به دست آمده از کاخ داریوش و همچنین تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل توسط معماران دزفولی بنا شده است. اگر اهل ایرانگردی و به خصوص بازدید از بناهای تاریخی هستید حتما تا کنون نام این بنای تاریخی خوزستان را شنیده اید.

در معماری این بنا از طاق‌های رومی، درگاه‌های قوسی و تزئینات آجری بهره گرفته شده است که معماری ایرانی در تار و پود آن به خوبی به چشم می خورد. از دیگر تزئینات این قلعه، نعل درگاه‌های قوسی و ایجاد نماهای تزئینی با آجر و همچنین نقاشی‌هایی به سبک تلفیقی اروپایی و شرقی و آجرهای کتیبه‌دار چشمگیرتر هستند. نقشهٔ قلعه ذوزنقه‌شکل است؛ قاعدهٔ کوچک آن در سمت شمال قرار دارد. دور تا دور آن با راهرویی احاطه شده و چند ردیف اتاق به سمت حیاط، دور آن قرار گرفته‌است. برج شمال‌ غربی قلعه مربع‌ شکل و برج شمال‌ شرقی، دایره‌ شکل است.

به طور کلی قلعه شوش همچون قلعه های قرون وسطا در اروپا، دو حیاط دارد و فضاهای پیرامون این حیاط ها قلعه را شکل می‌دهد. حیاط دوم این قلعه از حیاط اول مرتفع تر است و در زیر آن دو زیرزمین (تالار) قرار دارد. این قلعه همچنین دارای سه ورودی است که یکی از آنها در حال حاضر مسدود است.

قلعه تاریخی شوش در سال ۱۳۸۰ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این بنای تاریخی یکی از جاذبه های گردشگری خوزستان و همچنین جاهای دیدنی شوش به شمار می رود که نباید آن را از دست داد.

 

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی