پیرسیک
قلعه دا و دختر رامهرمز

قلعه دا و دختر رامهرمز یادآور معماری دوره ساسانیان

قلعه «دا و دختر» یا «دا و دور» از جاهای دیدنی رامهرمز  و آثار باستانی خوزستان است که قدمتش به زمان ساسانیان بازمی‌گردد. این دژ در ۳ کیلومتر شمال شهر رامهرمز در ارتفاع ۶۰۰ متری روی کوه‌های رفیع گلچینو و مشرف به دشت رامهرمز واقع شده است و به خاطر صعب‌ العبور بودن منطقه‌اش باید از پایین کوه تا ابتدای ورودی قلعه حدودا ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید. قلعه دا و دختر به شکل دو واحد مجزا با ساختار مدوّر طراحی شده و یادآور معماری‌های سبک قلعه سازی رومی است. درباره نام گذاری آن گمانه زنی‌های متعددی شده است. برخی معتقدند نام آن مادر و دختر است و به ارزش و میزان نفوذ زنان در تاریخ اشاره می‌کند. از طرف دیگر برخی مورخان می‌گویند نام آن در اصل «دا و دادور» به معنی دادخواه و دادگستر بوده و در طول تاریخ دستخوش تغییر شده است. حتی گفته می‌شود که احتمالا یک قلعه مشابه دیگر هم در مجاورت آن قرار داشته و به همین خاطر مادر و دختر نام گذاری شده‌اند؛ چراکه این سبک انتخاب نام در مناسب نظامی قدیمی رایج بوده است.

در ساخت قلعه مستحکم دا و دختر از مصالح ساختمانی مختلفی مانند سنگ، گچ، قیر و آجر استفاده شده و گفته می‌شود که سنگ‌های بدنه و پی آن از رودخانه «اعلا» و معادن اطراف تا شعاع سه کیلومتری جمع آوری شده است. همان‌طور که گفتیم موقعیت قلعه بسیار صعب العبور است و به نظر می‌رسد که کاربری آن هم نظامی بوده و به منظور حفاظت راه تجاری و نظامی شوش و اطراف و همچنین نظارت بر باغ‌ها و انبارهای غله بنا شده باشد. در مسیر صعود از کوه و رسیدن به قلعه ساسانیان می‌توان بناهای دیگری هم ازجمله یک استراحتگاه و بقایای یک برجک ویران را مشاهده کرد. قلعه دا و دختر رامهرمز با نقشه‌ای به شکل مستطیل و در یک محوطه ۱ کیلومتری ساخته شده است اما آثار تخریب شده‌اش نشان می‌دهد که بی توجهی به آن در خلال سال‌ها باعث شده است بخش عظیمی از این تمدن از جمله سقف‌هایش ریزش کنند و از بین بروند.

قلعه دا و دختر - دا و داور رامهرمز

همچنین لازم است به کارخانه‌‌ها و معادن متعدد گچ در منطقه پیرامون قلعه دا و دختر اشاره کرد که فعالیت آن‌ها و انفجارهای‌شان مزید بر علت شده و باعث شده است دیوارهای قلعه فرو ریزند.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی