پیرسیک
عمارت صمیمی - باغ سپهدار

عمارت صمیمی رامهرمز بنای حکومتی بازمانده از دوره قاجار

عمارت صمیمی در رامهرمز

عمارت صمیمی یا باغ امیر سپهدار که نام دیگرش عمارت کیمه است، تنها باغ ثبت شده در خوزستان و از باغ‌های سکونتی مربوط به حاکمان دوره قاجار است که به عنوان محل اقامت حاکم شهرستان رامهرمز استفاده می‌شده است و اکنون به یکی از جاذبه های گردشگری خوزستان و جاهای دیدنی رامهرمز تبدیل شده است. این عمارت مساحتی برابر با ۱۶۵۰۰ متر مربع دارد و در منطقه کیمه شهرستان رامهرمز قرار گرفته است. اگرچه قمت عمارت صمیمی به دوران قاجار برمیگردد اما باغ این عمارت قدمتی ۲۰۰ ساله دارد و درخت های متنوعی همچون پرتقال، نارنج، لیمو ترش، لیمو شیرین، انار، توت، کاج، زیتون، انجیر، بید، ون، کنار، نخل و انواع مختلف گل ها را در خود جای داده است.

عمارت صمیمی - باغ سپهدار

 

معماری این بنا از باغ‌های فرنگی تاثیر گرفته است که با توجه به مراجعت صاحب آن از اروپا به ایران طبیعی است. ساختمان عمارت صمیمی به رسم ساختمان های قدیمی از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. عمارت اندرونی باغ صمیمی فضای ورودی این خانه قدیمی است و بیشتر محل استقرار و سکونت نگهبانان و سایر کارکنان خدماتی صاحب باغ بوده است. همچنین عمارت اندرونی که همان کوشک میانی است در دو طبقه همکف و زیرزمین بنا شده است و محلی برای انجام کارهای حکومتی و دفتری بوده است. در دوران پهلوی این کوشک محل زندگی صاحب وقت باغ بود. طبقه همکف شامل سرسرا، چهار اتاق و یک سفره خانه است دارای سقفهای گنبدی از نوع چهار بخشی و طاق و تویزه می‌باشد. زیر زمین آن شامل دو اتاق و یک سرسرا است. این بنا دارای خیشخال و بارگیر نیز است. عمارت صمیمی در سال ۱۳۸۰ به شهاره ثبت ۹۹۵۶ در  فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارت صمیمی - کیمه

این خانه قدیمی که پیشتر به خاطر قرار گرفتن در منطقه کیمه رامهرمز، عمارت کیمه نام داشته است در اصل متعلق به محمدحسین خان سپهدار بوده اما پس از فوت وی، با آمدن محمد صمیمی به رامهرمز در سال ۱۳۴۰، در جریان اصلاحات ارضی، به نام مالک جدیدش آمارگیری می‌شود و اکنون نیز با نام عمارت صمیمی شناخته می شود.

بیشتر بخوانید:

تشکوه رامهرمز، کوه آتشین و همیشه سوزان

 

کانال تلگرام گردشگری پیرسیک

 

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی