پیرسیک
آبشارهای آرپناه

طبیعت خوزستان زیبا و همیشه بهار حتی در زمستان

طبیعت خوزستان با زیبایی و سرسیزی همیشگی از جاذبه های گردشگری خوزستان است به طوریکه در هر فصلی از سال که به این استان سفر کنید در گوشه و کنار آن، شهری با آب و هوای معتدل و خنک در دل طبیعت برای گذران اوقات فراغت و تفریح دیده می شود. چه در گرمای تابستان سفر کنید و چه در خنکای زمستان، نباید نگران پیدا کردن جایی با هوای مناسب باشید. در این نوشته می خواهیم از طبیعت زیبای خوزستان با شما سخن بگوییم تا با جاهای دیدنی خوزستان بیشتر آشنا شوید.

 

روستای مال آقا

روستای مال آقا از توابع شهرستان باغملک در شمال استان خوزستان است و فاصله‌ای تقریبا ۱٫۵ ساعته با اهواز دارد. مسیر زیبا و پر پیچ و خم در میان کوه‌ها نشان از بکر بودن منطقه و زیبایی آن دارد. رودخانه زیبایی که از میان باغ‌های این روستا می‌گذرد فضایی رویایی برای استراحت در دامان طبیعت و فرار از دغدغه‌های زندگی شهری پدید می‌آورد. درختان انار و انگور در دامنه کوه‌ها و سرسبزی محیط که تا چشم کار می‌کند دیده می‌شود.

در مورد روستای مال آقا بیشتر بخوانید

روستای مال آقا باغملک

 

آبشار شوی دزفول

آبشار شوی دزفول با ارتفاعی به بلندی ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر نه تنها در ایران کم نظیر است بلکه بزرگترین آبشار خاورمیانه به شمار می‌رود. این آبشار در دهستان شوی از توابع دزفول قرار گرفته و در میان رشته کوههای زاگرس واقع شده است.

آبشار شوی دزفول شهیون

کوه سالن که در بر گیرنده این آبشار است در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از مرکز شهر دزفول قرار دارد. تنوع زیست محیطی این منطقه بسیار قابل توجه است و زیبایی خیره کننده‌ای دارد.

در مورد آبشار شوی بیشتر بخوانید

 

دشت سوسن ایذه

سوسن دشت وسیع و زیبایی است که رود کارون درست از میان آن می‌گذرد و زیبایی‌اش را دوچندان می‌کند. خاک این منطقه به خاطر عوامل اقلیمی و آب مناسب بسیار حاصلخیز است و مردم محلی در آن درختان میوه مانند انار و انجیر و همچنین برنج می‌کارند. برنج این منطقه را به نام «برنج سوسن» و به خاطر عطر و بوی بی‌نظیرش می‌شناسند.

دشت سوسن ایذه

زندگی در این منطقه در اندازه‌ای توصیف نشدنی جریان دارد. محال است به این مکان دیدنی در شمال خوزستان بروید و مسحور زیبایی‌ طبیعی آن نشوید.

در مورد دشت سوسن ایذه بیشتر بخوانید

 

آبشار شیوند

آبشار شیوند در منطقه‌ کوهستانی و محافظت شده منگشت قرار دارد که دامنه سرسبز آن‌ها مشرف به کارون است و زیبایی طبیعت آن را از هر طرف باید ستود. شمال خوزستان از آب و هوای معتدلی بهره می‌برد و اگر قصد ایرانگردی دارید و می‌خواهید از این جاذبه گردشگری و طبیعت زیبا دیدن کنید، بهتر است در فصل بهار یا تابستان میهمانش شوید. آبشار شیوند از دل کوه فاصله‌ای معادل ۴ کیلومتر را می‌پیماید تا از آن فاصله به دریاچه بریزد و این منظره طبیعی دل‌انگیز را خلق کند.

آبشار شیوند

در مورد آبشار شیوند بیشتر بخوانید

 

دریاچه سد دز

دریاچه سد دز یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین دریاچه‌های مصنوعی ایران است. این دریاچه از زمان ساختش تابه‌حال به‌عنوان محل مناسبی برای تفریحات آبی و قایق‌سواری مورد استفاده قرار گرفته است. در جزیره پلاژ هم مراکز تفریحی و ویلاهای بزرگی ساخته شده است تا گردشگران بتوانند به‌راحتی آنجا سکنی گزینند و از مشاهده مناظر طبیعی و بکر لذت ببرند.

پلاژ دریاچه سد دز

گنجایش دریاچه زیبای پشت آن حدودا ۳/۳ میلیارد مترمکعب است و جزیره‌های کوچک و بزرگ مختلفی در آن شکل گرفته که پلاژ بزرگ‌ترین آن‌ها و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اندیمشک به شمار می‌رود؛ جاذبه گردشگری که به خوبی طبیعت خوزستان را نشان می دهد.

در مورد دریاچه سد دز بیشتر بخوانید

 

آبشارهای آرپناه

آبشارهای آرپناه درواقع ۳ آبشار بزرگ و خروشان هستند که در فاصله کوتاهی از هم قرار گرفته‌اند و از سرچشمه‌هایی در ارتفاع بالای کوه‌ها سرازیر می‌شوند. آبشارهای کسد پس از طی مسافتی طولانی و گذر از دو آسیاب معروف پلنگ و نهنگ به چشمه‌هایی در منطقه آرپناه می‌ریزند که چشمه تلوک (بی بی ترخان) و چشمه آب شور یا سور از جمله آن‌ها هستند. جالب است بدانید آب این چشمه‌ها هم نهایتا به رودخانه کارون می‌پیوندد.

آبشارهای آرپناه

منطقه آرپناه معمولا در فصل بهار به خاطر هوای خنکش میزبان طبیعت گردان و گردشگرانی می‌شود که قصد ایرانگردی دارند و می‌خواهند به تماشای مناظر طبیعی شمال خوزستان بیایند و در چشمه‌هایی با آب سرد آب تنی کنند.

در مورد آبشارهای آرپناه بیشتر بخوانید

 

جزیره تفریحی کوشک

طبیعت بکر و سرسبز این جزیره تفریحی در کنار آب و هوای مساعد، مجاورت با رودخانه کارون و رشته کوه زاگرس به یکی از پربازدیدترین مناطق طبیعی استان خوزستان در سال‌های اخیر تبدیل شده است که جلوه‌گر طبیعت خوزستان است. ویلاهای متعددی در مساحت‌های مختلف با امکانات رفاهی کامل در کوشک ساخته شده‌اند تا در همه ایام سال میزبان گردشگران باشند.

جزیره کوشک سد شهید عباسپور

طراحی و معماری شهری در فضای کوشک کاملا برنامه‌ریزی شده و مدرن پیاده شده است. مسیرهای رفت و آمد در این فضای کوچک به صورت کارآمد احداث شده‌‌اند و سعی شده است تا فضای سبز آن در روند بهبود و ساخت بافت شهری آسیب نبیند.

در مورد جزیره تفریحی کوشک بیشتر بخوانید

 

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی