پیرسیک
دانیال نبی - شوش

آرامگاه دانیال نبی – شوش دانیال

شهر شوش از جاذبه های گردشگری خوزستان است که در سفر به این استان نباید آن را از دست بدهید. جاهای دیدنی شوش از جمله آثار باستانی این شهر که یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است برای گردشگران جذابیت بسیاری دارد. آرامگاه دانیال نبی در شهر شوش از جمله بناهای تاریخی در این شهر است که قدمتی چند صد ساله دارد؛ آرامگاهی که باعث شده مردم این شهر را به نام شوش دانیال بشناسند.

دانیال نبی یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل است که در قرن هفتم پیش از میلاد در بابل ساکن بوده است و بعد از مدتی همراه با عده‌ای از قوم یهود به ایران مهاجرت نمود و درشوش ساکن شد.گفته می شود تبارش به حضرت یعقوب بر می گردد. زمان دقیق زندگی دانیال مشخص نیست؛ تصور می‌شود که او تا سال سوم زندگی کوروش هخامنشی زنده بوده است. محل دفن او نیز به طور یقین مشخص نیست، ولیکن بیشترین تاریخ‌نگاران، آرامگاه دانیال نبی را درشوش می‌دانند.

دانیال نبی - شوش

بنای فعلی آرامگاه دانیال نبی در سال ۱۲۴۹ خورشیدی به دستور روحانی شیعه جعفر شوشتری و توسط حاج ملاحسین معمار ساخته شد. زیرا بنای قبلی پس از سیل ویرانگر همان سال تخریب شده بود. در بنای جدید ضریحی در مرکز قرار گرفته است.

مقبره دانیال نبی یکی از آرامگاه‌های مذهبی با گنبدی اورچین و دوپوسته است؛ آرامگاهی که در ایران بی‌نظیر است. گنبد آرامگاه دارای ۲۵ طبقه مضرس و دو پوسته است.  ارتفاع گنبد نیز حدود ۲۰ متر و قطر آن حدود ۵ متر است. یکی از ویژگی‌های این مقبره مقیاس انسانی بودن در پوسته داخلی یا آهیانه آن است. تقسیم نیروها به‌وسیله آهیانه از دیگر ویژگی‌های آن است؛ ویژگی ای  که درنهایت منجر به افزایش عمر گنبد می‌شود. پوسته خارجی به گونه ای نمادین است به طوریکه تقریبا از تمام نقاط شهر و حتی خارج از شهر دیده می‌شود و جلوه‌ای زیبا به شهر می‌دهد. معماری خاص آرامگاه دانیال نبی باعث شده تا ساختمان و گنبد موزه آبادان از روی آرامگاه دانیال نبی کپی‌برداری شود.

Danial Prophet

بخش غربی آرامگاه با کاشی‌کاری‌های ایرانی اسلامی تزئین شده است. کاشی هایی که برسر در آن نوشته‌شده، آستانه متبرکه حضرت دانیال نبی تزیین‌شده است. از سمت شرقی دو مناره به ارتفاع حدود ۱۰ متر در دو طرف قرار دارد. ورودی تمام کنیسه ها از بخش شرقی است. تاریخی که بر روی مناره آن حک شده ۱۳۳۰ هجری قمری است و نام حاج ملأ حسین معمارباشی نیز ذکر شده است.

آرامگاه دانیال نبی در سال ۱۳۱۰ تحت مجموعه شوش دانیال و تل‌های مجاور آن در فهرست آثار ملی ایران ثبت شداند. این آرامگاه یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی شوش است و هرسال مهمانان داخلی و خارجی زیادی از آن بازدید می کنند.

 

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی