پیرسیک
شهر تاریخی قلعه تل

شهر تاریخی قلعه تل باغملک با قدمتی ۵۰۰۰ ساله

شهر تاریخی قلعه تل یکی از جاهای دیدنی باغملک و آثار باستانی خوزستان است. قلعه تل درواقع بخش مرکزی باغملک است و چند سالی می‌شود که از دهستان به بخش تغییر یافته است. آثار به جای مانده از اولین ساکنان این منطقه به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش نسبت داده شده و هم‌زمان با حکومت عیلامیان بوده است. قلعه تل از نظر جغرافیایی در شمال باغملک و جنوب شهر ایذه و در دل رشته کوه زاگرس قرار دارد. آب و هوای معتدل و خاک حاصلخیز احتمالاً اصلی‌ترین دلایل برای سکونت ایلات مختلف در قلعه تل بوده است. این شهر تاریخی در ابتدا در اطراف یک تپه بلند بنا شد و «تل» به معنی تپه هم احتمالا به همین خاطر در نام آن دیده می‌شود. نام این شهر اصالتا برگرفته از قلعه بزرگیست که عیلامیان در فراز تپه مذکور برپا کردند.

قلعه تل

رودخانه پرآبی که از چشمه‌های متعددی در کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد هنوز هم در پایین دست تپه جاری است و به رودخانه گلال می‌پیوندد. گفته می‌شود که اهالی باستانی قلعه تل هم در پای همین تپه و اطراف رودخانه مذکور می‌زیسته‌اند.

یک قلعه هنوز هم نوک این تپه پابرجاست اما قدمت آن به تمدن عیلامی بازنمی‌گردد. محمدتقی خان چهارلنگ بختیاری، یکی از خوانین منطقه، این قلعه را در عهد قاجار بر روی زیگورات عیلامی بنا کرد. این منطقه همواره به خاطر آب و هوای مساعد و دسترسی به مهم‌ترین راه‌های ارتباطی شهرهای ایذه و اصفهان مورد توجه بوده است. محمد تقی خان هم آن را به عنوان یک قلعه نظامی بنا کرد و بعدها از همان‌جا به مقاومت در مقابل حکومت پهلوی پرداخت.

قلعه تل

این قلعه خشتی که برخی ستون‌ها و قسمت‌هایش از آجر ساخته شده‌اند، در حال حاضر قدیمی‌ترین بنای باستانی قلعه تل به شمار می‌رود. بنای مذکور به علت درگیری‌های نظامی تا حدودی آسیب دیده و طی سال‌های اخیر هم متأسفانه چندان مورد لطف متولیان قرار نگرفته است.

توصیفی از این بنا و محیط اطرافش در سفرنامه قدیمی یک شهروند انگلیسی موجود است. ظاهرا این فرد مدت‌ها میهمان محمدتقی خان بوده است. او در خاطراتش اشاره کرده که خانه‌های گلی متعددی پای این تپه دیده است و ساکنین آن‌ها همگی کشاورز و دامدار بوده‌اند. در این سفرنامه همچنین به وجود حیوانات وحشی ازجمله شیر و گراز در اطراف منطقه اشاره شده است.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی