پیرسیک
دشت سوسن ایذه

دشت سوسن ایذه گل های سرخ رنگ در دل پهنه سبزرنگ دشت

ایذه یکی از شهرهای دیدنی و جاذبه های گردشگری خوزستان به شمار می‌رود که قدمت‌اش به ۴۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد و بیشتر شهرتش را به نگار کنده‌های سنگی و صخره‌ای مدیون است.

دشت سوسن ایذه هم یکی از جاهای دیدنی خوزستان است که در ۳۷ کیلومتری شمال شرق ایذه قرار دارد. برای رسیدن به این طبیعت زیبا باید از جاده شمالی ایذه به سوی پیان و تاکوتر بروید تا به دوراهی سوسن برسید. سمت چپ این دوراهی به سوی امام زاده ابراهیم می‌رود اما برای رسیدن به سوسن زیبا باید از جاده سمت راست به مسیرتان ادامه دهید.

دشت سوسن ایذه

سوسن دشت وسیع و زیبایی است که رود کارون درست از میان آن می‌گذرد و زیبایی‌اش را دوچندان می‌کند. خاک این منطقه به خاطر عوامل اقلیمی و آب مناسب بسیار حاصلخیز است و مردم محلی در آن درختان میوه مانند انار و انجیر و همچنین برنج می‌کارند. برنج این منطقه را به نام «برنج سوسن» و به خاطر عطر و بوی بی‌نظیرش می‌شناسند. زندگی در این منطقه در اندازه‌ای توصیف نشدنی جریان دارد. محال است به این مکان دیدنی در شمال خوزستان بروید و مسحور زیبایی‌ طبیعی آن نشوید.

طبیعت بی‌نظیر دشت سوسن مخصوصا در فصل بهار توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. اغلب گردشگران و طبیعت گردان در نوروز میهمان این دشت زیبا می‌شوند تا روزها از دیدن مناظر سرسبز و شقایق‌های آن لذت ببرند و شب‌ها هم به تماشای آسمان پرستاره‌اش بنشینند.

گورستان شیرهای سنگی

روستاهای قدیمی متعددی در این منطقه وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها «ثریا» است. خانه‌های ثریا با ساختاری پلکانی ساخته شده‌اند و به همین خاطر به نام ماسوله خوزستان شهرت دارد. یکی از نکات جالب‌توجه در این منطقه، گورستان‌های قدیمی آن است. جالب است بدانید قدمت این بناهای تاریخی در خوزستان به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. این گورستان‌ها به نام شیر سنگی معروف شده‌اند چراکه گذشتگان به رسم احترام شیرهای سنگی را به‌عنوان نماد شجاعت بر مزار جنگجویانشان نصب می‌کردند.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی