پیرسیک
دریاچه سد دز

دریاچه سد دز پلاژ زیبا برای گذران اوقات در دل طبیعت

جزیره پلاژ سد دز یکی از جاهای دیدنی خوزستان است که در موقعیت ۲۳ کیلومتری شمال شرق شهرستان اندیمشک واقع شده. سد دز از سازه‌های عظیم بتنی است که در سال ۱۳۳۸ توسط مهندسین ایتالیایی روی رودخانه دز بنا شد و ساختش هم ۳ سال به طول انجامید. گنجایش دریاچه زیبای پشت آن حدودا ۳/۳ میلیارد مترمکعب است و جزیره‌های کوچک و بزرگ مختلفی در آن شکل گرفته که پلاژ بزرگ‌ترین آن‌ها و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اندیمشک به شمار می‌رود.

دریاچه سد دز یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین دریاچه‌های مصنوعی ایران است. این دریاچه از زمان ساختش تابه‌حال به‌عنوان محل مناسبی برای تفریحات آبی و قایق‌سواری مورد استفاده قرار گرفته است. در جزیره پلاژ هم مراکز تفریحی و ویلاهای بزرگی ساخته شده است تا گردشگران بتوانند به‌راحتی آنجا سکنی گزینند و از مشاهده مناظر طبیعی و بکر لذت ببرند.

دریاچه سد دز

نکته جالب توجه اینجاست که منظره زیبای دریاچه سد دز در واقع در منطقه حفاظت شده چهل پا در دل کوه‌های تنگوان رشته کوه زاگرس قرار دارد و گردشگران در کنار سکونت در یک جزیره زیبا که پر است از درختان بادام کوهی، کنار، بلوط و انجیر، از دیدن منظره کوهستان و تنفس هوای دل‌انگیز آن هم تجربه بی‌نظیری از طبیعت خوزستان کسب می‌کنند. البته شنا کردن در دریاچه به خاطر حفظ امنیت جانی ممنوع است اما همان‌طور که گفتیم می‌توانید سایر تفریحات آبی و قایق‌سواری را امتحان کنید و از دیدن ماهی‌های غول پیکر و رنگارنگ دریاچه دز شگفت زده شوید.

دریاچه سد دز

جزیره پلاژ سد دز برخلاف تصور عموم مسطح نیست بلکه تپه‌ها و کوه‌های کم ارتفاعی در آن وجود دارد که در کنارشان هم شاهد دره‌های زیبایی خواهید بود. تفریحات پلاژ تنها به دریاچه محدود نمی‌شود و شما می‌توانید از همه امکانات طبیعی آن بهره ببرید. طبیعت گردان و ورزشکاران می‌توانند از صخره‌های بلند این مناطق بالا بروند یا حتی کایت‌سواری کنند.

گردشگران در صورت تمایل قادر خواهند بود از راه آسفالته سد دز یا با استفاده از قطار خودشان را به این طبیعت زیبا برسانند.

۲ نظر

شبکه‌های اجتماعی