پیرسیک
خانه ماپار اهواز

خانه ماپار اهواز

یکی از خانه‌های تاریخی باقی مانده در شهر اهواز خانه ماپار در خیابان خوانساری این شهر است که اکنون به یکی از جاهای دیدنی اهواز و جاذبه های گردشگری خوزستان تبدیل شده است. این خانه‌ی دوره‌ساز با دیوارهای آجری که به سبک معماری سنتی خوزسان بنا شده است، در محله‌ی قدیمی شهر اهواز که فاصله زیادی با رود کارون ندارد قرار گرفته است. اگرچه با نگاه کردن به خانه ماپار گذشت زمان بر تار و پود  آن به خوبی محسوس است اما هنوز زیبایی اتاق‌های دورتادورش با پنجره‌های رنگی و طاق‌ها و درهای چوبی، که به رسم خانه‌های قدیمی چند پله‌ای بالاتر از سطح زمین است و درختان تنومند وسط حیاط خانه که اگرچه قامتی خمیده پیدا کرده‌اند اما هنوز سر به سوی آسمان دارند، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

خانه ماپار اهواز
خانه-ماپار

این خانه دو حیاط دارد و هر حیاط یک حوض زیبا قرار گرفته است. البته در حال حاضر تنها یکی از حیاط های آن در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. خانه ماپار دو طبقه دارد؛ زیرزمین و همکف و البته یک اتاق در بالا.

خانه ماپار در سال های اخبر به دلیل استفاده نادرست و رسیدگی نکردن مسئولان آسیب دید. این بنای تاریخی در سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بیشتر اوقات در طبقه همکف این خانه نمایشگاه صنایع دستی دایر است و علاوه بر بازدید از خانه ماپار می‌توانید صنایع دستی شهرهای مختلف خوزستان را نیز خریداری کنید. در ماه های اخیر خانه ماپار تبدیل به فضایی دنج و آرام برای گذران اوقات فراغت با دوستان و آشنایان شده است و در محفل دوست داشتنی شربت خانه ماپار نیز می توان از نوشیدنی ها و غذاهای متنوع بهره برد.

آدرس خانه ماپار: اهواز خیابان نادری خیابان خوانساری پلاک ۵۵۱

بیشتر بخوانید:

کاروانسرای معین التجار

بازار فلافل اهواز

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی