پیرسیک
حمام بکان بهبهان

حمام بکان بهبهان بازمانده ارجان از دوره ساسانی

شهر بهبهان به واسطه قدمت و اهمیتی که در گذشته داشته است آثار باستانی بسیاری را در خود جای داده؛ بناهایی که برخی از آنها چنان ناشناخته مانده اند که حتی در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت نرسیده اند. حمام بکان در این شهر یکی از این بناهاست؛ حمامی که از دوره ساسانی و در محدوده شهر باستانی ارجان به جای مانده است و قدمت آن به دوره ساسانی بازمیگردد.

در گذشته حمام های عمومی یکی از ارکان اساسی شهرها و آبادی بوده اند و آنهایی که بزرگتر و مقاوم تر بوده اند هنوز هم به جا مانده اند. البته دیگر کمتر کسی به سراغ این حمام ها می رود و بیشتر آنها به آثار تاریخی ارزشمند تبدیل شده اند.

حمام بکان بهبهان ارجان

حمام بُکان از حمام‌های تاریخی خوزستان و شهرستان بهبهان است که اکنون به یکی از جاذبه های گردشگری خوزستان و جاهای دیدنی بهبهان تبدیل شده است. این حمام در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر بهبهان، در حدود ۵۰ متری غرب بند و پل بکان در منطقه تاریخی ارجان و در ساحل جنوبی رودخانه تاب قرار دارد. حمام بکان از بناهای تاریخی به جای مانده از دوره ساسانیان است. معماری این بنا به صورت چهار ایوانی بوده است اما در حال حاضر به دلیل آن که کف حمام بر اثر ریزش سقف‌ها و سنگ‌های کناره دره پر شده است، طراحی داخلی آن کاملاً دقیق دیده نمی‌شود. در چهار طرف بخش مربع شکل مرکزی حمام، ۴ ایوان وجود داشته‌؛ ایوان هایی که روی ۴ ستون قرار گرفته اند و با طاق‌های جناقی، به یکدیگر متصل شده‌اند. قسمت مرکزی حمام نیز به رسم بناهای قدیمی سقفی گنبدی داشته که در حال حاضر ریخته است.
در اطراف حمام بکان، آثار حوض، خزینه و رخت‌کن نیز دیده می‌شود و این بخش ها از حمام، هنوز باقی مانده اند. بدون شک اگر قصد سفر به خوزستان و بازدید از شهر بهبهان را دارید دیدنی های بهبهان از جمله حمام بکان را نباید از دست دهید.

بیشتر بخوانید:

جاهای دیدنی بهبهان

کانال تلگرام گردشگری پیرسیک

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی