پیرسیک
جزیره مینو

جزیره مینو جلوه طبیعت جنوب و نخل های سوخته

جزیره مینو یکی از جاهای دیدنی خوزستان است که در میان شهرهای آبادان و خرمشهر واقع شده و اگر اهل ایرانگردی هستید و قصد سفر به جنوب را دارید، نباید بازدید از آن را از دست بدهید. این جزیره مرزی در زمان جنگ تحمیلی پایگاه مقاومت و موقعیت عملیاتی نیروهای بسیاری بوده است و هنوز هم نخل‌های سوخته آن یاد دفاع مقدس را در ذهن بیننده تداعی می‌کنند. نام قدیمی آن صلبوخ به معنی ریگ بوده است اما بعدها به جزیره مینو تغییر یافت. اروندرود از هر دو جهت جزیره مینو را در بر گرفته و اصلی‌ترین راه ارتباطی آن با آبادان و خرمشهر یک پل فلزی است که ابتدا در سال ۱۳۴۹ بنا شد. بزرگ‌ترین آبادی این جزیره مینوشهر نام دارد و حدودا ۱۳۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند.

جزیره مینو از معدود نقاطی است که بدون وسیله خاص و تنها به روش برکشند و فروکشند آبیاری می‌شود. این منطقه خاک حاصلخیزی دارد و مردم محلی آن به کشاورزی و دامداری مشغول‌اند. نکته جالب درباره حیات وحش جزیره مینو اینجاست که در میان نخلستان‌های انبوه و زمین‌های سرسبز آن حیواناتی مانند روباه، جوجه تیغی و گراز وحشی هم پیدا می‌شوند. البته محلی‌ها اغلب مرغ ، گاو یا گاومیش دارند و به همین خاطر لبنیات این منطقه از کیفیت و شهرت بی‌نظیری برخوردار است. اگر به جزیره مینو می‌روید تا طبیعت گردی کنید، یادتان باشد بستنی محلی که از شیر گاومیش تهیه می‌شود را هم امتحان کنید. جزیره مینو معمولا در ایام نوروز میزبان میهمانان و گردشگران بیشتری می‌شود و اغلب دوستداران طبیعت هم به تفرج در نخلستان‌ها و قایق‌سواری در اروند مشغول می‌شوند.

مضیف حاج عبدالله جزیره مینو

همان‌طور که گفتیم، جزیره مینو از جاذبه های گردشگری خوزستان است و اغلب ساکنین آن هم محلی‌های عرب زبان هستند. یکی از سنت‌های قدیمی اعراب ایران بنا کردن مضیف یا مهمانخانه مخصوص است. مضیف حاج عبدالله معروف‌ترین مضیف جزیره مینو به شمار می‌رود که توجه گردشگران را به خاطر ساختار عجیب و جالبش به خود جلب می‌کند.

کانال تلگرام گردشگری پیرسیک

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی