پیرسیک
قلعه شوش اکروپل

جاهای دیدنی شوش قدیمی ترین شهر ایران

شهر شوش به عنوان قدیمی ترین شهر ایران بسیاری از بناهای تاریخی خوزستان را در خود جای داده است. جاهای دیدنی شوش از اصلی ترین جاذبه های گردشگری خوزستان هستند و مقصدی برای گردشگران داخلی و خارجی در فصول مختلف سال به شمار می روند.

 

زیگورات چغازنبیل

اولین بنای تاریخی ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد، زیگورات چغازنبیل است؛ نیایشگاهی باستانی که در زمان ایلام (عیلام) و حدود ۱۲۵۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است.

چغازنبیل

چغازنبیل بخش به جای مانده از شهر دوراونتش است و باستان شناسان آن را نخستین ساختمان مذهبی و نیایشگاه در ایران می دانند.

در مورد زیگورات چغازنبیل بیشتر بخوانید

 

مقبره دانیال نبی

جاهای دیدنی شوش از جمله آثار باستانی این شهر که یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است برای گردشگران جذابیت بسیاری دارد.

دانیال نبی - شوش

آرامگاه دانیال نبی در شهر شوش از جمله بناهای تاریخی در این شهر است که قدمتی چند صد ساله دارد؛ آرامگاهی که باعث شده مردم این شهر را به نام شوش دانیال بشناسند.

در مورد آرامگاه دانیال نبی بیشتر بخوانید

 

قلعه شوش – اکروپل

قلعه شوش یا قلعه اکروپل (قلعه فرانسوی‌ها) در سال ۱۸۹۷ به دست هیئت باستان شناسی فرانسوی توسط ژان ژاک دومورگان روی بلندترین نقطه شهر شوش ساخته شد. این قلعه شبیه که در کنار آرامگاه دانیال نبی قرار گرفته، به زندان باستیل فرانسه است و با استفاده از آجرهای به دست آمده از کاخ داریوش و همچنین تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل توسط معماران دزفولی بنا شده است.

کاخ آپادانا شوش

اگر اهل ایرانگردی و به خصوص بازدید از بناهای تاریخی هستید حتما تا کنون نام این بنای تاریخی خوزستان را شنیده اید.

در مورد قلعه شوش بیشتر بخوانید

 

کاخ آپادانا

کاخ آپادانا درواقع قصر زمستانی پادشاهان هخامنشی و کاخ اصلی داریوش یکم به شمار می‌رفته و بر بقایای تمدن عیلامی بنا شده است که ساخت آن از سال ۵۱۵ پیش از میلاد مسیح به دستور داریوش بزرگ آغاز شد. کاخ آپادانای شوش به مساحت ۱۰۴۳۴ متر بناشده و شامل عمارت‌ها و تالارهای داخلی متعدد و همچنین سه حیاط مرکزی است. دیوارهای آن خشتی هستند و ستون‌هایش از جنس سنگ ساخته شده‌اند. جالب‌توجه‌ترین قسمت این دیوارها آنجاست که بخش‌های داخلی‌شان با آجرهای لعاب‌دار و طرح شیر بالدار، سپاه جاویدان و گل نیلوفر آبی تزیین شده است. البته این بخش‌ها حالا در موزه‌های خارجی نگه‌داری می‌شوند و در شوش نیستند.

 

ایوان کرخه

این اثر باستانی در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شوش و قبل از جاده دهلران واقع شده است و همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، در ساحل رود کرخه است. شاپور دوم، پادشاه سلسله ساسانی که در سال‌های ۳۰۹ تا ۳۷۹ پس از میلاد مسیح می‌زیست، دستور ساخت این شهر را صادر و آن را برپا کرد.

ایوان کرخه - شوش

این شهر تاریخی درواقع بزرگ‌ترین شهر مدفون شده و به جای مانده از دوره ساسانی است و در متون باستانی هم از آن به عنوان «کردشاپور» به معنی شهری که شاپور بنا کرد، یاد می‌شود، اما امروزه آن را به نام «ایوان کرخه» می‌شناسیم.

در مورد ایوان کرخه بیشتر بخوانید

 

کانال تلگرام گردشگری پیرسیک

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی