پیرسیک
جاهای دیدنی خوزستان

جاذبه‌های گردشگری خوزستان

نام خوزستان همیشه با گرما و آفتاب و نخل هایی سربه فلک کشیده گره خورده است و عجیب نیست وقتی به شهرهای معروف این استان همچون اهواز، آبادان و خرمشهر سفر می‌کنیم با چنین تصاویری بیشتر برخورد کنیم. اما خوزستان را باید استانی چهارفصل نامید که هم تابستانی گرم و سوزان دارد و هم زمستانی خنک و برفی. در فصل تابستان در یک گوشه آن هوا گرم و آفتابی است و در گوشه‌ای دیگر خنک و فرح بخش و در فصل زمستان شهرهای جنوبی آن آب و هوایی معتدل و خنک دارد و شهرهای شمالی آن آب و هوای سرد و برفی. اما فصل‌های پاییز و بهار بهترین فصل‌ها از نظر آب و هوایی برای سفر به این استان است؛ اکثر شهرها خنک هستند و به راحتی می توان جای جای این استان را دید. در ادامه به معرفی جاهای دیدنی خوزستان می پردازیم؛ جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی که در سفر به این استان نباید از دست دهید.

تالاب شادگان

تالاب شادگان که یکی از بزرگترین تالاب های ایران است، در جنوب استان خوزستان و شهر شادگان جای دارد. علیرغم تنوع زیستی غنی و جاذبه های گردشگری فراوان، متاسفانه هنوز در کشور و حتی استان خوزستان ناشناخته مانده است.

تالاب شادگان

قایق سواری در تالاب شادگان و گشت زنی در بخش های مختلف آن به خصوص عصرها از جمله تفریحاتی است که در سفر به خوزستان نباید از دست دهید.

در مورد تالاب شادگان بیشتر بخوانید

 

اسکله هندیجان

این بندر زیبا و اسکله صیادی آن در کنار آبی آرام و گاه مواج خلیج فارس و قایق‌های بیشماری که زیبایی خاصی به آن داده‌اند نه تنها تفریحگاه مردم محلی است بلکه یکی از اولین مقاصد گردشگرانی است که قدم به خوزستان و هندیجان می‌گذارند و به دنبال جاهای دیدنی خوزستان هستند.

در کنار قایق سواری روی خلیج فارس، می توانید ماهی های تازه جنوب را نیز اینجا خریداری کنید.

در مورد اسکله صیادی هندیجان بیشتر بخوانید

 

مال آقا

روستای زیبای مال آقا را بدون شک باید بهشت خوزستان نامید؛ جایی که حتی در گرم‌ترین روزهای تابستان نیز آب‌و‌هوایی خنک دارد و پذیرای مهمانان زیادی است. روستای مال آقا از توابع شهرستان باغملک در شمال استان خوزستان است و فاصله‌ای تقریبا ۱٫۵ ساعته با اهواز دارد.

روستای مال آقا باغملک

رودخانه زیبایی که از میان باغ‌های این روستا می‌گذرد فضایی رویایی برای استراحت در دامان طبیعت و فرار از دغدغه‌های زندگی شهری پدید می‌آورد.

در مورد روستای مال آقا بیشتر بخوانید

 

لشکرآباد، بازار فلافل اهواز

محله لشکرآباد اهواز در سال‌های اخیر به حدی معروف شده که بدون اغراق به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل شده است. در واقع نام این محله با فلافل گره خورده است.

فلافل

هرکس به اهواز می‌رود حتما باید از این محله و فلافل فروشی‌های بیشمارش نیز دیدن کند؛ فلافل فروشی‌هایی که در کنار فلافل غذاهای عربی دیگری همچون کبه، سمبوسه و … نیز دارند و همه به صورت سلف سرویس به فروش می‌رسد.

در مورد لشکرآباد بیشتر بخوانید

 

سازه‌های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر که با نام آبشارهای شوشتر نیز شناخته می شود، مجموعه‌ای از بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال ها و تونل های بزرگ است که سیستمی عظیم و به هم پیوسته برای هدایت آب است.

سازه های آبی شوشتر

معماری متفاوت و بسیار کارامد این بنا که به عصر هخامنشیان برمیگردد، آن را به یکی از از اصلی ترین جاهای دیدنی خوزستان و جاذبه های گردشگری خوزستان و شهرستان شوشتر تبدیل کرده است.

در مورد سازه های آبی شوشتر بیشتر بخوانید

 

زیگورات چغازنبیل

این بنای تاریخی سده‌های متمادی زیر خاک مدفون بود تا اینکه در سال ۱۸۹۰ و در پی کشف نفت در این منطقه آجری پیدا شد که روی آن نوشته‌هایی بود. با ارسال این آجر برای باستان شناسان کاوش‌های دیگری در این منطقه صورت گرفت که منجر به کشف نیایشگاه چغازنبیل شد. در نهایت در زمان پهلوی دوم توسط رومن گیرشمن فرانسوی از این بنا خاک برداری شد.

زیگورات چغازنبیل

اکنون سال‌هاست که چغازنبیل به یکی از اصلی‌ترین جاذبه های گردشگری خوزستان و از جمله جاذبه های تاریخی شوش تبدیل شده است.

در مورد زیگورات چغازنبیل بیشتر بخوانید

 

دریاچه سد دز

جزیره پلاژ سد دز یکی از جاهای دیدنی خوزستان است که در موقعیت ۲۳ کیلومتری شمال شرق شهرستان اندیمشک واقع شده. جزیره‌های کوچک و بزرگ مختلفی در این دریاچه شکل گرفته که پلاژ بزرگ‌ترین آن‌ها و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اندیمشک به شمار می‌رود.

منظره زیبای دریاچه سد دز در واقع در منطقه حفاظت شده چهل پا در دل کوه‌های تنگوان رشته کوه زاگرس قرار دارد و گردشگران در کنار سکونت در یک جزیره زیبا که پر است از درختان بادام کوهی، کنار، بلوط و انجیر، از دیدن منظره کوهستان و تنفس هوای دل‌انگیز آن هم تجربه بی‌نظیری از طبیعت خوزستان کسب می‌کنند.

در مورد پلاژ دریاچه سد دز بیشتر بخوانید

 

اما جاذبه های گردشگری خوزستان تنها به موارد ذکر شده خلاصه نمی شود. بازارهای خوزستان از جمله دیدنی های خوزستان است که در خوزستانگردی نباید از دست دهید. تماشای آثار باستانی خوزستان و جاذبه های طبیعی خوزستان را نیز در سفر به این استان نباید از دست دهید.

 

کانال تلگرام گردشگری پیرسیک

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی