پیرسیک

جاهای دیدنی بهبهان شهر کهن ارجان

بهبهان امروزی، در شرق خوزستان قرار گرفته است؛ جایی که قبلا شهر کهن ارجان جای داشته است. بناهای تاریخی از دوره ساسانی هنوز در این شهر به چشم می خورد و اصلی ترین جاذبه های گردشگری خوزستان و جاهای دیدنی بهبهان به شمار می رود. بقایایی از شهر باستانی ارجان نیز در زیر رودخانه این شهر وجود دارد؛ بقایایی که گفته می شود گنجینه های گرنبهایی در میان آنهاست اما راه دسترسی به آن سخت و دشوار است. طبیعت بهبهان به خاطر قرار گرفتن در بخش های کوهستان سرسبز است و همین موضوع باعث شده در کنار جاذبه های تاریخی در این شهر، طبیعت زیبا و سرسبز اطراف آن نیز گردشگران زیادی را به آن حوالی بکشاند. در ادامه به معرفی جاهای دیدنی بهبهان می پردازیم.

نرگس زار بهبهان

نرگس زار بهبهان که یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی بهبهان به خصوص در زمستان است، قدمتش به پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد در گذشته چیزی حدود ۷۰۰ هکتار مساحت داشته است. گل نرگس را در ایران به طور طبیعی می‌توان در دشت‌ها و کوهپایه‌های زاگرس مشاهده کرد و خوب است بدانید گل نرگس ایران در جشنواره گل هلند رتبه نخست را به دست آورده است.

زمستان فصل نرگس زار بهبهان

در نرگس زارهای بهبهان چهار نوع متفاوت گل نرگس شناسایی شده است که نرگس شهلا وسعت بیشتری از سایر گونه‌ها داد. از دیگر نمونه‌های گل نرگس در این مناطق هم می‌توان به نمونه پُر پر یا شصت پر، پنجه گربه ای و «مسکینک» اشاره کرد.

در مورد نرگس زار بهبهان بیشتر بخوانید

 

قلعه مدرسه خیرآباد

در نزدیکی روستای خیرآباد بنای تاریخی قلعه مدرسه خیرآباد قرار گرفته است؛ بنایی که قدمت آن چهار قرن است و در سال ۱۰۸۹ هجری قمری به دستور حسین علی خان زنگنه ساخته شد.

قلعه مدرسه خیرآباد بهبهان

این بنا که از آجر و گچ ساخته شده، در زمان های قدیم وسعتی حدود ۱۰ هزار هکتار داشته است اما اکنون تنها بنای اصلی مدرسه که حدود ۲۵۰۰ هکتار است باقی مانده. بناهای دیگری از جمله مسجد، حجره برای معلمان، آشپزخانه، حمام و بازارچه نیز قبلا در این مجموعه جای داشته اند که در حال حاضر اثری از آنها وجود ندارد.

در مورد قلعه مدرسه خیرآباد بیشتر بخوانید

 

حمام بکان بهبهان

در گذشته حمام های عمومی یکی از ارکان اساسی شهرها و آبادی بوده اند و آنهایی که بزرگتر و مقاوم تر بوده اند هنوز هم به جا مانده اند. البته دیگر کمتر کسی به سراغ این حمام ها می رود و بیشتر آنها به آثار تاریخی ارزشمند تبدیل شده اند. حمام بکان بهبهان یکی از این بناهاست؛ حمامی که از دوره ساسانی و در محدوده شهر باستانی ارجان به جای مانده است و قدمت آن به دوره ساسانی بازمیگردد.

در مورد حمام بکان بهبهان بیشتر بخوانید

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی