پیرسیک
گورستان شیر سنگی ایذه

جاذبه های گردشگری ایذه ناشناخته‌ای در شمال خوزستان

عجیب نیست اگر کسی نام ایذه را نشنیده باشد و با جاهای دیدنی ایذه آشنا نباشد؛ بهشت گمشده ای در شمال خوزستان، که قدمتی چندهزار ساله دارد و جاذبه های گردشگری بسیار و طبیعت زیبایی دارد. مردمان صبور و نجیب بختیاری از زمان های دور در این شهر سکونت داشته اند. آثار باستانی، بناهای تاریخی و سنگ نوشته هایی که قدمتشان به دوره عیلامیان باز میگردد، ایذه را به مقصدی ایده‌آل برای علاقه مندان به جاذبه های تاریخی تبدیل می کند. اما بناهای تاریخی این شهر تنها جاذبه های گردشگری ایذه نیست و اغلب گردشگران به خاطر طبیعت زیبای این شهر، راهی آنجا می‌شوند تا فارغ از دغدغه های روزمره زندگی، دل به دامان طبیعت بکر ایذه بسپارند؛ طبیعتی که بدون شک از جاذبه های گردشگری خوزستان است.

در ادامه برخی از جاذبه های گردشگری ایذه را معرفی می‌کنیم تا علاقه مندان به ایرانگردی و به خصوص طبیعت گردی را با این شهر زیبا آشنا کنیم.

 

آبشار شیوند

آبشار شیوند یکی از جاهای دیدنی خوزستان و جاذبه های گردشگری ایذه است که در فاصله ۳۷ کیلومتری این شهر و در روستایی کوهستانی در دل رشته کوه زاگرس به نام شیوند واقع شده است. برای رسیدن به شیوند باید از جاده ایذه به سوی دهدز بروید.

عبور رودخانه از میان درختان و این منطقه سرسبز منظره‌ای زیبا به وجود آورده است که توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. این منطقه درواقع از توابع دهستان دهدز، یکی از بخش‌های شهرستان ایذه، به شمار می‌رود.

در مورد آبشار شیوند بیشتر بخوانید

 

دشت سوسن ایذه

دشت سوسن ایذه هم یکی از جاهای دیدنی خوزستان است که در ۳۷ کیلومتری شمال شرق ایذه قرار دارد. سوسن دشت وسیع و زیبایی است که رود کارون درست از میان آن می‌گذرد و زیبایی‌اش را دوچندان می‌کند. خاک این منطقه به خاطر عوامل اقلیمی و آب مناسب بسیار حاصلخیز است و مردم محلی در آن درختان میوه مانند انار و انجیر و همچنین برنج می‌کارند.

طبیعت بی‌نظیر دشت سوسن مخصوصا در فصل بهار توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. اغلب گردشگران و طبیعت گردان در نوروز میهمان این دشت زیبا می‌شوند تا روزها از دیدن مناظر سرسبز و شقایق‌های آن لذت ببرند و شب‌ها هم به تماشای آسمان پرستاره‌اش بنشینند.

یکی از نکات جالب‌توجه در این منطقه، گورستان‌های قدیمی آن است. جالب است بدانید قدمت این بناهای تاریخی در خوزستان به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. این گورستان‌ها به نام شیر سنگی معروف شده‌اند.

در مورد دشت سوسن ایذه بیشتر بخوانید

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی