پیرسیک
تشکوه-کوه آتشین رامهرمز

تشکوه رامهرمز، کوه آتشین و همیشه سوزان

در سفر و ایرانگردی و بازدید از جاهای دیدنی خوزستان از شرق شهر رامهرمز در جاده ابوالفارس که به سوی رود زرد می‌روید، در مسیر زیارتگاه بی‌بی خدیجه و ۶ کیلومتر مانده به ماماتین همان‌جا که روستای گنبد لران را رد می‌کنید، با پدیده طبیعی شگفت‌انگیزی مواجه می‌شوید؛ تشکوه پدیده ای که یکی از حاذبه های گردشگری خوزستان  و  رامهرمز است و هزاران سال از عمرش می‌گذرد.  مدتیست توجه همگان را به خود جلب کرده است.

کارشناسان می‌گویند مقادیر زیادی گوگرد در اعماق زمین این منطقه وجود دارد که از خود گاز طبیعی هیدروکربوری متصاعد می‌کند. حجم این گاز به قدری زیاد است که همه لایه‌های زمین را رد می‌کند و هنگامی‌که به سطح می‌رسد، مشتعل می‌شود. کوه آتشینی در این منطقه وجود دارد که محلی‌ها از قدیم به آن «تشکوه» یا همان آتشکوه می‌گفتند. تشکوه در همه ساعت‌های روز و همه روزهای سال آتشین و روشن است و شب‌ها منظره بسیار جذابی به نمایش می‌گذارد. اگر شما هم قصد دارید از این پدیده نادر و چشمگیر دیدن کنید، خاطرتان باشد که هیچ تابلویی در مسیر برای راهنمایی به سوی تشکوه وجود ندارد و اغلب گردشگران برای رسیدن به این منطقه از محلی‌ها کمک می‌گیرند. تشکوه در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور هم ثبت شده است اما متاسفانه کمتر کسی آن را می‌شناسد یا از نزدیک دیده است.

تشکوه-کوه آتشین رامهرمز

منظره این پدیده طبیعی در شب بی اندازه زیباست و توجه هر بیننده‌ای را برای دیدن این کوه درخشان به خود جلب می‌کند . تشکوه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان است که توریست‌ها را از هر نقطه دیگری به این منطقه دعوت می‌کند.

این نکته را هم بدانید که به خاطر پراکندگی گازهای طبیعی در این منطقه نمی‌توانید در اطراف تشکوه آتش روشن کنید.

تشکوه حالا به لطف رسانه‌ها به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری خوزستان همه شناسانده شده است گردشگران بسیاری برای دیدن این پدیده زیبا رهسپار نقاط جنوبی کشور و خوزستان می‌شوند. آتش درخشان این کوه زیبا مانند شراره‌هایی سرکش از درون زمین به بیرون دست یازیده‌اند و توجه هر گردشگر باذوقی را به خود جلب می‌کنند.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی