پیرسیک
تالاب میانگران ایذه

تالاب میانگران ایذه، مأمن پرندگان مهاجر

تالاب میانگران از جاذبه‌های گردشگری ایذه در شمال شرقی استان خوزستان است که در فاصله ۱٫۵ کیلومتری شهر و در منطقه‌ای موسوم به نوروزی‌ها واقع شده است. وسعت این تالاب زیبا در فصول کم آب و پرآب سال با توجه به بارش باران از ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ هکتار تخمین زده شده است و در مجاورت کوه منگشت  و روستاهای کول فرح، میانگران علیا و سفلی، خنگ کرمعلیوند، خنگ یارعلیوند، خنگ اژدر و راسفند قرار دارد. آب و هوای منطقه نوروزی‌ها مرطوب و معتدل است و به همین خاطر در ماه‌های گرم سال تقریبا شرجی می‌شود و در زمستان ممکن است با منظره کوهستان برفی آن مواجه شوید. ساکنین روستاهای منطقه در گذشته عمدتا دامداری و کشاورزی می‌کردند و به کشت گندم، جو، ماش و برنج می‌پرداختند.

متاسفانه هیچ رودخانه‌ای به تالاب میانگران که یکی از دیدنی های بی بدیل ایذه است، نمی‌ریزد و منبع آب آن تنها از ریزش باران و برف‌های آب شده کوهستان تامین می‌شود. نی، خارشتر، انواع یونجه، شنبلیله، شتی و پاوکده پوشش گیاهی غالب تالاب میانگران را تشکیل داده است و زیستگاه انواع ماکیان ازجمله تنجه، انقوت، اردک نوک پهن، خوتکا، فلامینگو، گاوچرانک، لک لک سفید و سیاه، اردک مرمری و سرسفید، غاز پیشانی سفید، قورباغه و مار آبی و انواع پرندگان مهاجر به شمار می‌رود. تالاب میانگران در یک منطقه کاملا توریستی با انواع مختلفی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی قرار دارد که قدمت بقایای آثار باستانی‌اش مانند سنگ نگاره‌های کول فرح، اشکفت سلمان، قلعه کژدم و نقش برجسته خنگ اژدر به زمان حکوت عیلامیان باز می‌گردد.

جالب است بدانید که تالاب میانگران را به نام‌های دیگری هم ازجمله پرچستان، شیخان، فاروم و منقار در استان خوزستان می‌شناسند.

آدرس و نحوه دسترسی به تالاب میانگران:

دسترسی به این منطقه زیبا از راه جاده‌ای ایذه – پیان یا ایذه – کول فرح امکان پذیر است اما نکته مهم این است که امکانات رفاهی به خصوصی اطراف تالاب دیده نمی‌شود. اگر برای بازدید این تالاب وسیع می‌روید، حتما ملزومات ضروری سفرهای کوتاه را با خود به همراه داشته باشید.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی