پیرسیک
تالاب شادگان

تالاب شادگان گشت و گذار در ونیز ایران

تالاب شادگان که یکی از بزرگترین تالاب های ایران است، در جنوب استان خوزستان و شهر شادگان جای دارد. مساحت این تالاب ۴۰۰ هزار هکتار است که ۲۹۶ هزار هکتار آن جزو مناطق حفاظت شده قرار گرفته و البته از این مساحت در حال حاضر تنها ۵۴ هزار هکتار آن باقی مانده است.

تالاب شادگان
تالاب شادگان

هرچند تالاب شادگان به عنوان یک تالاب مهم بین المللی شناخته می شود، هنوز در کشور ما و حتی استان خوزستان ناشناخته مانده است. علیرغم تنوع زیستی غنی و جاذبه های گردشگری فراوان، متاسفانه هنوز در کشور و حتی استان خوزستان ناشناخته مانده است. این تالاب با وجود نعمت و ظرفیت های بی شمارش هیچگاه توسعه و احیای قابل توجه را به خود ندیده است و تاکنون تمام برنامه های ایجاد شده برای آن در حد آرزو و رویا مانده است. این در حالی است که اخیرا به علت شرایط بی نظیر تالاب حتی سرمایه گذاران خارجی نیز برای توسعه آن ابراز علاقه کرده اند.

تالاب شادگان
تالاب شادگان

پوشیده بودن سطح تالاب از گیاهان گوناگون باعث شده تا زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر و آبزی فراهم شود؛ پرندگانی که در فصول مختلف سال از کانادا، سیبری یا شمال اروپا به این منطقه کوچ می‌کنند. پرندگانی مانند اردک مرمری، پلیکان پا خاکستری، عروس غاز، اردک سرسفید، گیلانشاه خالدار، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالدار و عقاب دریایی دم سفید که در معرض خطر انقراض جهانی هستند از گونه های جانوری این تالاب به شمار می روند. . با این وجود، شکار پرندگان در این تالاب به طور وسیعی انجام می شود و فروش پرندگان شکاری یکی از راه های امرار معاش روستاییان اطراف تالاب است. تقریبا هر پرنده ای که بخواهید در سبد زنانی که در کنار جاده بساط کرده اند، یافت می شود از طاووسک اهلی تا مرغ و خروس های خانگی. خوزستان و به خصوص این تالاب یکی از بهترین جاهای ایران برای پرنده نگری است و علاقه مندان به پرنده ها می توانند در فصول مختلف سال برای مشاهده دسته های پرنده های مهاجر به خوزستان سفر کنند.

تالاب شادگان از معدود تالاب‌‌های ایران است که در یونسکو به ثبت رسیده است. این تالاب از مهمترین سرمایه‌ های طبیعی منطقه و جهان به شمار می‌ رود.

آدرس تالاب شادگان: برای دسترسی به این تالاب زیبا می توان از بزرگراه اهواز به آبادان استفاده کرد و در میانه راه، نرسیده به آبادان به سمت شادگان تغییر مسیر داد.

بیشتر بخوانید:

طبیعت زیبا و همیشه بهار خوزستان حتی در زمستان

جزیره تفریجی کوشک پشت سد شهید عباسپور

کانال تلگرام گردشگری پیرسیک

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی