پیرسیک
بازار کهنه دزفول - بازار قدیم

بازار کهنه دزفول یادگاری از گذشته

بازار کهنه دزفول یکی از جاهای دیدنی دزفول و از آثار باستانی خوزستان است که قدمتش به بیش از ده قرن می‌رسد. این بازار که از دیدنی‌ترین بازارهای خوزستان است، به شکل میدانی بزرگ در مرکز شهر و در مجاورت محله قلعه قرار دارد و از راسته‌ها و دالان‌های متعددی تشکیل شده است که هر کدام به بخشی از مناطق اطراف راه می‌یابند. نقشه این مرکز تجاری باستانی به گونه‌ای طراحی شده ‌است که اهالی مناطق اطراف می‌توانند با پای پیاده از کوچه‌های مجاور وارد آن شوند. این بازار همچنان مورد استفاده است و دکان‌های مختلفی در آن مشغول به فعالیت هستند. نکته جالب توجه بازار کهنه دزفول، زنده نگه داشتن صنایع دستی و قدیمی است و با قدم زدن در راهروهای پیچ در پیچ آن می‌توانید بازار آهنگران، بزازان، خرده فروشان و خراطان را تماشا کنید. البته همه راسته‌های این بازار به صنف‌های مذکور محدود نمی‌شوند و بسیاری از دکان‌های آن در زمینه گلیم بافی، عبابافی، سجاده بافی، نمدمالی، ساخت شمعدان و انواع صنایح دستی و بومی دیگر فعالیت می‌کنند.

بازار قدیم دزفول - بازارهای خوزستان

سبک معماری بازار کهنه دزفول ممکن است شما را به یاد بازارهای تاریخی دیگر مانند بازار وکیل شیراز بیندازد؛ چراکه بازار وکیل هم طراحی مشابهی دارد و به صورت دالان‌های پیچ در پیچ با سقف بلند گنبدی ساخته شده است.

بازار کهنه در بافت قدیمی و تاریخی شهر دزفول قرار دارد و به خاطر نزدیکی با کاروانسراهای قدیمی و همچنین بقعه شیخ اسماعیل قصری موردتوجه گردشگران قرار می‌گیرد. ورودی‌های این بازار آجری هستند و کف‌پوش‌هایش هم به تازگی با طراحی و سبک سنتی احیا شده‌اند تا حال و هوای باستانی فضا را حفظ کنند. نمی توان به دزفول سفر کرد و از بازر کهنه آن که یکی از جاذبه های گردشگری دزفول و دیدنی های خوزستان است دیدن نکرد.

بازار کهنه دزفول - روی و مس

آدرس بازار کهنه دزفول: بلوار شریعتی – حدفاصل میدان آیت ا.. معزی و زیرگذر شریعتی

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی