پیرسیک
بازار شوشتر-جاهای دیدنی شوشتر

بازار شوشتر – بازار سنتی سرپوشیده دوره قاجار

شهر باستانی شوشتر جاذبه‌های گردشگری بسیار دارد؛ آثار باستانی شوشتر از یک طرف و طبیعت زیبای شوشتر از طرف دیگر، گردشگرانی را که به خوزستان می‌آیند به این شهر می‌کشاند. البته می توان گفت بیشتر گردشگرانی که به شوشتر می آیند با نیت سازه های آبی شوشتر قدم در این شهر می گذارند؛ آبشارهای شوشتر که قرن‌ها پیش و در دوره هخامنشی ساخته شده‌اند و از اصلی ترین جاذبه های گردشگری خوزستان و همینطور جاذبه های گردشگری شوشتر به شمار می روند.. با این حال شهر شوشتر جاذبه های تاریخی دیگری هم دارد که ناشناخته مانده اند و به اندازه آبشارهای شوشتر شهرت پیدا نکرده اند. یکی از این جاذبه های گردشگری بازار سنتی شوشتر است؛ بازار شوشتر یا بازاری قدیمی که به دوره قاجار برمی‌گردد و مثل همه بازارهای سنتی شهرهای ایران سرپوشیده است. در میان دیدنی های شوشتر و حتی جاهای دیدنی خوزستان، این بازار و تنوع خوردنی هایش جای خود را دارد.

بخش اصلی بازار شوشتر که سرپوشیده و صلیب شکل است پر است از خوراکی های خوزستان و ترشی های مخصوصی که در شوشتر می توانید پیدا کنید. از ماست و ماست و موسیر گرفته تا کشت و قره قروت و اتواع مختلف ترشی که می توانید اول همه را امتحان کنید و بعد خریداری کنید. کلوچه ها و نان های محلی هم در این بازار جای خود را دارد. اگر در بهار به شوشتر سفر کنید می توانید کُنار هم خریداری کنید؛ میوه‌ای که مخصوص خوزستان است و در دیگر نقاط کشور کمتر دیده می‌شود.

بازار شوشتر - ترشی و خوردنی های خوشمزه

از بازار سرپوشیده که خارج شوید دو طرف خیابان مغازه‌هایی به چشم می‌خورد که در پیاده‌روهای سرپوشیده قرار گرفته‌اند. مغازه‌های خیابان اصلی نیز با کالاهای مختلفی چشم انتظار شما هستند؛ گلیم و گبه و صنایع دستی شوشتر که توسط مردم محلی درست شده اند و کار دستند. حصیربافی نیز هنر خوزستانی هاست و سبدهای حصیری زیبایی در اشکال مختلف در مغازه ها دیده می شود؛ سبدهایی که با حصیر درختان نخل بافته می شود و پس از بافت، با ایجاد طرح هایی با نخ های رنگی آنها را زیباتر می کنند.

اگر اهل ایرانگردی هستید و قصد سر زدن به خوزستان را دارید، حتما از بازار شوشتر که بدون شک یکی از جذاب ترین بازارهای خوزستان و جاذبه های گردشگری خوزستان است هم دیدن کنید.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی