پیرسیک
اشکفت سلمان ایذه - بزرگترین سنگ نوشته عیلامی

اشکفت سلمان ایذه – شکاف باستانی در دل کوه‌های ایذه

اشکفت سلمان یکی از جاهای دیدنی ایذه و جاذبه های گردشگری خوزستان است. این منطقه گردشگری در ۳ کیلومتری جنوب غربی ایذه و در انتهای یک دره زیبا واقع شده و به واسطه آب و هوای معتدل شمال خوزستان و رشته کوه زاگرس تقریبا در همه فصول سال پذیرای بازدیدکنندگان است. این منطقه یک سرپناه آبرفتی در دل کوهی سنگی است و به عنوان بزرگ‌ترین خط نوشته میخی ایلام ( ایلام نو) شناخته می‌شود. نمای اصلی این بنا به شکل شکافی بزرگ در کوه است و به همین خاطر نام اشکفت را که در گویش محلی مردم این منطقه به معنی شکاف است، به خود گرفته.

اشکفت سلمان ایذه یا «نیایشگاه تاریشا خدای ایلامیان» دارای ۴ نقش برجسته اصلس درون و بیرون شکاف است. این نقوش به خوبی هانی (پادشاه آیاپیر) را در کنار وزیرش شوترورو، همسرش آماتنا و همچنین فرزندانش نشان می‌دهد و درواقع اولین سنگ نگاره‌ایست که زن را دوشادوش مرد به تصویر کشیده است. هر کدام از این نگارکنده‌ها داستانی دارد و نوشته‌ای میخی در کنارش نوشته شده است اما جالب‌ترین آن‌ها نفرین کسانی است که قصد دارند این محل را ویران کنند. در سمت چپ این محل پلکانی وجود دارد که با صعود از آن شاهد محلی شبیه مسجد هستیم و به نظر می‌رسد مراسم نیایش اصلی در همین محل برگزار می‌شده است.

چشمه‌ای زلال از زیر صخره‌های عظیم این کوه می‌جوشد که به لطف شهرداری شهر ایذه به بهره‌برداری محیطی رسیده و با لوله‌کشی بهداشتی در محیط تفریحی اشکفت سلمان ایذه در دسترس بازدیدکنندگان قرار گرفته است. سایر امکانات تفریحی مانند میز و صندلی و همچنین چایخانه هم در اشکفت سلمان احداث شده است تا بازدیدکنندگان با خیال راحت استراحت کنند. ایذه یکی از باستانی‌ترین شهرهای کشورمان ایران و استان خوزستان است که قدمتش به دوران حکومت ایلامیان باز می‌گردد. باستان شناسان ایذه را شهر نگارکنده‌های سنگی و صخره‌های عظیم می‌دانند و وجود آثار باستانی مانند کول فرح و اشکفت سلمان گواه همین موضوع است.

اگر اهل ایرانگردی هستید و اینبار تصمیم به خوزستانگردی گرفته اید بازدید از جاذبه های گردشگری ایذه به خصوص اشکفت سلمان را از دست ندهید؛ طبیعت زیبای خوزستان و ایذه در اینجا به خوبی به چشم می خورد.

۱ نظر

  • واقعا حیف این همه آثار تاریخی نیست که داره ازبین میره وکسی پیگیرنیست…کاش مردم‌ایذه خودشون از جیب هزینه کنن درپی بازسازی و نگهداری این آثارباارزش ملی بشن و لااقل بازار توریستی و گردشگری راه بندازن برای رونق شهرشون‌…

شبکه‌های اجتماعی