پیرسیک
آرامگاه قیصر امین پور شاعر معاصر در گتوند خوزستان

آرامگاه قیصر امین‌پور در شهر گتوند

قیصر امین‌پور دوم اردیبهشت سال ۱۳۳۸ در شهرستان گتوند که آن زمان روستا بود، پا به جهان گذاشت و هشتم آبان سال ۱۳۸۶ درگذشت و در زادگاهش به خاک سپرده شد. او نویسنده، شاعر، مدرس دانشگاه و از شخصیت‌های برجسته ادبیات در دوران بعد از انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و حالا مقبره‌اش هم با طراحی شگفت انگیز و جالب، توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

سنگ آرامگاه قیصر امین پور به شکل دایره طراحی شده است و دو گنبد نیمه در اندازه‌های متفاوت آن را در بر می‌گیرند. گفته می‌شود این طراحی نوین به نوعی تشبیه دکتر قیصر امین‌پور به مروارید است که درون صدف قرار گرفته. البته طراحی و نصب این آرامگاه چند سال طول کشید و سرانجام در سومین سالگرد وفات ایشان در سال ۱۳۸۹ نصب شد.

حسین خسروجردی طراح اصلی این آرامگاه است که از زمان رونمایی از اثرش تا به حال بارها مورد انتقاد شدید قرار گرفته. هزینه ساخت این مقبره حدودا ۵۰۰ میلیون تومان اعلام شده است و یکی از پژوهشگران دفاع مقدس درباره آن ادعا کرده که طرح آرامگاه قیصر امین‌پور درواقع از معماری بنایی در عراق کپی‌برداری شده است.

سنگ قبر قیصر امین پور در زادگاهش گتوند

آرامگاه این شاعر فقید در گلزار شهدای گمنام گتوند قرار دارد و مدتیست که شنیده می‌شود قرار است طراحی آن تغییر یابد. هنوز اقدام جدی در این باره صورت نگرفته اما مهم‌ترین انتقاد به طراحی فعلی، متوجه شکل سنگ مزار است که با پیشینه تاریخی ملی و همچنین مذهبی ما هیچ نسبتی ندارد.

به تازگی تندیس قیصر امین پور نیز در میدانی در شهر گتوند نصب شده است. اگر به گتوند در استان خوزستان رفتید و قصد داشتید به آرامگاه قیصر امین‌پور بروید، باید به کمربندی شهرک شهید سلطانی در امتداد رودخانه کارون بروید.

تندیس قیصر امین پور در میدانی در شهر گتوند

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی