پیرسیک
قلعه شوش اکروپل

آثار باستانی خوزستان ، ناشناخته اما با قدمتی چندهزارساله

آنچه خوزستان و جاهای دیدنی خوزستان را از سایر استان ها متمایز می کند تنوعی بی نظیر از جاذبه های طبیعی و آثار باستانی در هر شهر است. در این نوشته می خواهیم شما را با آثار باستانی خوزستان که برخی نیز ناشناخته مانده اند آشنا کنیم.

 

زیگورات چغازنبیل

چغازنبیل در جنوب غربی خوزستان در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر شوش و ۳۵ کیلومتری شهر شوشتر واقع شده است. این نیایشگاه توسط اونتاش گال پادشاه بزرگ ایلام (عیلام) باستان و برای ستایش خدای اینشوشیناک، نگهبان شوش، حدود ۱۲۵۰ سال پیش از میلاد، در نزدیکی منطقه باستانی هفت تپه ساخته شده است. این بنا در میانه شهر واقع شده و مرتفع‌ترین بخش شهر دوراونتش بوده است، به طوریکه که در ابتدا ساختمانی ۵ طقه با ارتفاع ۵۲ متر بوده است اما اکنون تنها ۲ طبقه و نیم از آن به جا مانده و ارتفاع فعلی آن به ۲۵ متر می رسد.

در مورد زیگورات چغازنبیل بیشتر بخوانید

 

ایوان کرخه در شوش

ایوان کرخه در سال ۱۹۵۰ میلادی توسط یک گروه باستان‌شناس خارجی کشف و از زیر خاک بیرون کشیده شد. در طراحی این شهر باستانی از معماری غربی الهام گرفته شده و جالب است بدانید بسیاری از تمدن‌ها پس از ساختش از آن ایده گرفتند. شهر باستانی ایوان کرخه به شکل یک مستطیل بسیار بزرگ با طول ۴ کیلومتر و عرض ۱ کیلومتر طراحی شده و دورتادور آن را بارویی از جنس خشت در بر گرفته است.

در مورد ایوان کرخه بیشتر بخوانید

 

قلعه شوش

قلعه شوش یا قلعه اکروپل (قلعه فرانسوی‌ها) در سال ۱۸۹۷ به دست هیئت باستان شناسی فرانسوی توسط ژان ژاک دومورگان روی بلندترین نقطه شهر شوش ساخته شد. این قلعه شبیه که در کنار آرامگاه دانیال نبی قرار گرفته، به زندان باستیل فرانسه است و با استفاده از آجرهای به دست آمده از کاخ داریوش و همچنین تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل توسط معماران دزفولی بنا شده است. اگر اهل ایرانگردی و به خصوص بازدید از بناهای تاریخی هستید حتما تا کنون نام این بنای تاریخی خوزستان را شنیده اید.

در مورد قلعه شوش بیشتر بخوانید

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی