پیرسیک
آبشار شیوند در دامنه های زاگرس

آبشار شیوند طبیعت دل انگیز خوزستان در دل کوه‌های زاگرس

آبشار شیوند یکی از جاهای دیدنی خوزستان و جاذبه های گردشگری ایذه است که در فاصله ۳۷ کیلومتری این شهر و در روستایی کوهستانی در دل رشته کوه زاگرس به نام شیوند واقع شده است. برای رسیدن به شیوند باید از جاده ایذه به سوی دهدز بروید و کمی پس از سد کارون ۳ از یک مسیر باریک از سمت راست جاده وارد شوید. وقتی به دریاچه رسیدید چار‌ه‌ای نیست جز اینکه سوار قایق بزرگی شوید که بارج نام دارد. پس از حدودا ۱ ساعت و نیم قایق‌سواری و پیمودن ۳٫۵ کیلومتر به آن سوی دریاچه می‌رسید و حالا باید چند روستا ازجمله شهرک، ده کهنه و سرآسیاب را رد کنید تا در ارتفاع تقریبا ۳۳۰ متری از سطح زمین به روستای مرغاب برسید.

عبور رودخانه از میان درختان و این منطقه سرسبز منظره‌ای زیبا به وجود آورده است که توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. این منطقه درواقع از توابع دهستان دهدز، یکی از بخش‌های شهرستان ایذه، به شمار می‌رود و یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی ایذه است.

آبشار شیوند

ارتفاع آبشار شیوند حدودا ۹۰ متر است و جریان خروشان آن به دریاچه می‌ریزد. پوشش گیاهی این منطقه را مراتع و چراگاه تا درختان انار، گردو، بلوط  و گیاهانی ازجمله پونه و کتیرا تشکیل می‌دهد و زیستگاه گونه‌های جانوری متعددی مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، قوچ، میش، بز کوهی، گراز، خرس و کبک است.

آبشار شیوند در منطقه‌ کوهستانی و محافظت شده منگشت قرار دارد که دامنه سرسبز آن‌ها مشرف به کارون است و زیبایی طبیعت آن را از هر طرف باید ستود. شمال خوزستان از آب و هوای معتدلی بهره می‌برد و اگر قصد ایرانگردی دارید و می‌خواهید از این جاذبه گردشگری و طبیعت زیبا دیدن کنید، بهتر است در فصل بهار یا تابستان میهمانش شوید. آبشار شیوند از دل کوه فاصله‌ای معادل ۴ کیلومتر را می‌پیماید تا از آن فاصله به دریاچه بریزد و این منظره طبیعی دل‌انگیز را خلق کند.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی