پیرسیک
آبشار شوی

آبشار شوی دزفول بزرگترین آبشار ایران

دوست داران ایرانگردی و به خصوص طبیعت گردی نباید بازدید از جاذبه های گردشگری خوزستان و به خصوص جاهای دیدنی دزفول را در فصل پاییز از دست بدهند. پادشاه فصل ها در استان خوزستان و به خصوص طبیعت زیبای دزفول رنگ و بویی متفاوت از سایر ایران دارد.
آبشار شوی دزفول با ارتفاعی به بلندی ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر نه تنها در ایران کم نظیر است بلکه بزرگترین آبشار خاورمیانه به شمار می‌رود. این آبشار در دهستان شوی از توابع دزفول قرار گرفته و در میان رشته کوههای زاگرس واقع شده است. کوه سالن که در بر گیرنده این آبشار است در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از مرکز شهر دزفول قرار دارد. تنوع زیست محیطی این منطقه بسیار قابل توجه است و زیبایی خیره کننده‌ای دارد.

آبشار شوی

این منطقه زیستگاه غنی حیات وحش از جمله کل بز، پلنگ، خرس و سمندر ایرانی است و پوشیده از درختان بلوط زاگرس است.
بهترین زمان برای رفتن به آبشار شوی بهار و پاییز است زیرا در فصل تابستان هوا برای پیاده روی و رسیدن به آبشار گرم است هرچند هوای بخش منتهی به آبشار خنک است و در زمستان نیز هوای خنک و سرد این منطقه پیاده روی را دشوار می کند.

بهترین مسیر برای رسیدن به طبیعت زیبای خوزستان و آبشار شوی از منطقه شهیون شهرستان دزفول است، به طوریکه باید از روستای صالح آباد به سمت این آبشار تغییر مسیر داد. مسیر منتهی به آبشار ماشین رو نیست و حدود ۱٫۵ پیاده روی برای رسیدن به آبشار لازم است. از آخرین حدی که ماشین می تواند بپیماید حدود ۱٫۵ ساعت پیاده روی لازم است تا به آبشار رسید. شاید همین موضوع باعث بکر بودن هرچه بیشتر این منطقه شده است.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی