پیرسیک
آبشار تنگ کرد شهر قله تل در نزدیکی باغملک

آبشارهای تنگ کرد طبیعت بکر قلعه تل

آبشارهای قلعه تل از جاهای دیدنی خوزستان و جاذبه‌های گردشگری باغملک هستند و در شمال این استان واقع شده‌اند. قلعه تل درواقع از توابع بخش مرکزی شهرستان باغملک است و چند سالی می‌شود که به واسطه افزایش جمعیت ساکنانش از دهستان به شهر تغییر پیدا کرده. قلعه اصلی و مرکزی این بخش در زمان قاجار توسط محمد تقی خان بختیاری روی تلی بلند بنا شد و خانه‌های روستایی هم پای همان تپه و در کنار رودخانه‌ای پرآب که از کوه سرچشمه می‌گرفت ساخته شدند. البته اولین ساکنان این منطقه قرن‌ها پیش در زمان عیلامیان می‌زیستند و قدمت تاریخی قلعه تل به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. در ناحیه شمال شرقی قلعه تل منطقه‌ای به نام تنگ کرد قرار دارد که گردشگران و طبیعت گردان برای تماشای مناظر زیبای آن و همچنین دیدن آبشارهای بلندش حاضرند از رودخانه و تنگه‌های خطرناک هم عبور کنند.

برای رسیدن به تنگ کرد باید از شمال شرقی قلعه تل و از یک تنگه کوهستانی با شیب تند که آبشارهای متعددی در آن وجود دارند، عبور کنید. این آبشارها از دل کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرند و ارتفاع برخی از آن‌ها به بیش از ۱۵ متر هم می‌رسد. معروف‌ترین آبشارهای قلعه تل تنگ آبی اول و تنگ آبی دوم نام دارند.

آبشار قله تل - تنگ کرد

این منطقه زیبا به واسطه قرار گرفتن در دل کوه و رویارویی با آبشارهای متعدد بسیار سرسبز است و بکر بودنش را هم عمدتا به خاطر صعب العبور بودنش حفظ کرده است. اگر مایلید به تنگ کرد بروید خاطرتان باشد که شیب تنگه آن بسیار خطرناک است و باید حتما مهارت‌های ماجراجویانه‌تان را ابتدا تقویت کنید. در برخی مناطق ممکن است حتی مجبور شوید برای ادامه راه از عرض رودخانه عبور کنید.

پوشش گیاهی اغلب مناطق در رشته کوه‌های زاگرس شامل درختانی ازجمله بلوط، بن و کلخنگ می‌شود اما در این تنگه زیبا می‌توانید شاهد درختان دیگری مانند  انجیر، مو و گردو هم باشید.

همان‌طور که اشاره کردیم، برای تفرج در تنگه‌های اطراف قلعه تل حتما ابزارهای ضروری طبیعت گردی با خود به همراه داشته باشید و هنگام عبور از پستی بلندی‌های آن حواستان به پرتگاه‌های خطرناک باشد.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی