پیرسیک
آبشارهای آرپناه

آبشارهای آرپناه لالی طبیعت زیبای زاگرس در خوزستان

طبیعت زیبای خوزستان بخش های متنوعی دارد که آبشارهای آرپناه نیز در بین آنها جای میگیرند و از جاهای دیدنی خوزستان هستند. این آبشارها به نام آبشارهای کسد هم شناخته می‌شوند و در روستای آرپناه در شمال خوزستان واقع شده‌اند. برای رفتن به این منطقه نمونه گردشگری و طبیعت زیبای خوزستان باید از شهرستان لالی حدودا ۴۵ کیلومتر در جاده تراز به سمت شمال شرق حرکت کنید. پس از طی مسیری پرپیچ و خم در دل کوه‌های زیبای زاگرس و مشاهده درختان انبوه بلوط وارد این منطقه خوش آب و هوا می‌شوید.

آبشارهای آرپناه درواقع ۳ آبشار بزرگ و خروشان هستند که در فاصله کوتاهی از هم قرار گرفته‌اند و از سرچشمه‌هایی در ارتفاع بالای کوه‌ها سرازیر می‌شوند. آبشارهای کسد پس از طی مسافتی طولانی و گذر از دو آسیاب معروف پلنگ و نهنگ به چشمه‌هایی در منطقه آرپناه می‌ریزند که چشمه تلوک (بی بی ترخان) و چشمه آب شور یا سور از جمله آن‌ها هستند. جالب است بدانید آب این چشمه‌ها هم نهایتا به رودخانه کارون می‌پیوندد.

آبشارهای آرپناه

همان‌طور که گفتیم، این منطقه کوهستانی در دل رشته کوه زاگرس واقع شده است و آب و هوای بسیار مساعدی دارد. منطقه آرپناه معمولا در فصل بهار به خاطر هوای خنکش میزبان طبیعت گردان و گردشگرانی می‌شود که قصد ایرانگردی دارند و می‌خواهند به تماشای مناظر طبیعی شمال خوزستان بیایند و در چشمه‌هایی با آب سرد آب تنی کنند.

در سال‌های اخیر و در پی افزایش تعداد گردشگران این منطقه، انواع تجهیزات و امکانات تفریحی از جمله بوفه، نمازخانه، آلاچیق و سرویس‌های بهداشتی در جهت رفاه حال مسافران در منطقه آرپناه و در جوار آبشارها بنا شده است.

لالی نزدیک‌ترین شهر خوزستان به این منطقه است که در موقعیت جغرافیایی جالب توجهی قرار گرفته. این شهر از هر ۴ جهت اصلی به آب محصور و بعد از افتتاح پل کابلی جدیدش که باید آن را یکی از بهترین پل‌های کابلی در خاورمیانه بدانیم، حالت شبه جزیره به خود گرفته است. لالی از سمت شمال به رودخانه آبشور، از شرق به رودخانه چیتی، از غرب به زیورو و از سمت جنوب به رودخانه خروشان کارون محصور شده است.

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی