پیرسیک
آتشکده جاویدا - سرمسجد

آتشکده جاویدا مسجد سلیمان الهام بخش معماری تخت جمشید

آتشکده جاویدا (صفه سرمسجد یا معبد سرمسجد) یکی از جاهای دیدنی خوزستان است. این اثر باستانی در شمال شرقی شهر مسجدسلیمان واقع شده است و باستان شناسان قدمت آن را به ۷ قرن پیش از میلاد مسیح نسبت داده‌اند. این آتشکده تاریخی به سبک معماری اورارتویی ساخته شده و این موضوع یعنی در ساختش از هیچ ملاتی استفاده نشده است. همه سنگ‌های بزرگ آن که هرکدام حدودا ۵ تن وزن دارند، به صورت خشک (خشکه چین) روی هم قرار گرفته‌اند. اغلب باستان شناسان معتقدند در ساخت تخت جمشید هم از معماری بی‌نظیر این بنا الهام گرفته شده است. همچنین گفته می‌شود درگذشته همواره آتش درون این معبد روشن بوده و به‌عنوان مقر حکومتی پارس‌ها شناخته می‌شده است.

محراب اصلی درونی این آتشکده برای عبادت افراد طراحی شده است و یک سکو با ارتفاع ۲۰ تا ۲۵ پا دارد. قسمت غربی آن مخصوص عبادت ایرانیان و بخش شرقی آن ویژه خدایان یونان در نظر گرفته شده بود. در این بخش ۳ معبد برای خدایان مقدس یونانی ساخته شده است که دوتای آن‌ها به هراکلیوس و آتنا نسبت داده شده اما صاحب معنوی معبد سوم هنوز کشف نشده است. عبادت کنندگان نبایستی پس از نیایش دوباره از همان مسیر بازمی‌گشتند. به همین خاطر دو ردیف پلکان متقارن با ارتفاع ۲۵ متر در این عبادتگاه طراحی شد تا افراد از یکی از آن‌ها بالا بروند و پس از عبادت از پلکان دیگر خارج شوند.

آتشکده جاویدا - سرمسجد - مسجدسلیمان

آثار تاریخی متعددی از قبیل کوزه‌های سفالی و سکه‌های قیمتی زر در ابتدای اکتشاف از این بنا استخراج شد که در حال حاضر در موزه‌های داخلی و خارجی نگهداری می‌شوند. مسجد سلیمان یکی از مهم‌ترین شهرهای نفت‌خیز ایران است که در دل کوه‌های شمالی خوزستان قرار دارد. حجم گازهایی که در این منطقه به سطح می‌رسند بسیار زیاد است و اغلب منازل با آتش زدن آن از اجاق همیشه روشن بهره‌ می‌برند. همین موضوع بنا شدن آتشکده جاویدا را با آتش همیشه روشن روی تپه مشرف به مسجدسلیمان توجیه می‌کند.

آثار چندین بنا و کاخ باستانی دیگر هم روی این تپه دیده می‌شود. این آثار باستانی متعلق به دوره‌های مختلف ازجمله ساسانی، هخامنشی، سلوکی و اشکانی هستند.

 

اضافه کردن نظر

شبکه‌های اجتماعی